Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Merkez Bankası’nda! Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak?

Merkez Bankası’nın Şubat ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Hem ekonomistler hem de vatandaşlar alınacak kararı merak ediyor. Peki karar saat kaçta açıklanacak?
Gözler Merkez Bankası’nda! Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün yılın ikinci faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası’nın eski Başkanı Hafize Gaye Erkan görevdeyken gerçekleşen yılın ilk toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan politika faizi 250 baz puan da artırılarak yüzde 42.5’ten yüzde 45’e yükseltildi.

Bugün yapılacak olan toplantı ise Gaye Erkan‘ın istifası sonrasında göreve yeni gelen Fatih Karahan‘ın Başkanlığı’nda gerçekleştirilecek olan ilk toplantı olacak.

Karahan Merkez Bankası Başkanı olarak atandıktan sonra yaptığı ilk açıklamada mevcut para politikasının devam edeceğini söylemiş ve yüzde 45 olan oranın şimdilik yeterli olduğu mesajını vermişti.

Peki, borsa, mevduat, dolar ve altın olmak üzere tüm yatırımcıların yakından takip ettiği faiz kararı ne zaman ve saat kaçta açıklanacak?

Şubat Ayı Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), 2024 yılının ikinci toplantısını 22 Şubat tarihinde yapacak. Saat 14.00’te yapılacak olan toplantı sonrasında alınan faiz kararı açıklanacak. Bundan bir hafta sonra da PPK özeti yayımlanacak.

GCM Yatırım Banner

Ekonomistlerin Beklentisi Ne Yönde?

Piyasanın neredeyse tamamı bugünkü toplantıda bir faiz değişikliği beklemiyor. Çoğunluk yüzde 45 olan faiz oranının yeterli olacağı görüşünde. Geçtiğimiz hafta yayımlanan piyasa katılımcıları anketinde de bir ay sonrası için öngörülen faiz oranı yüzde 45 olarak açıklanmıştı.

Kurumların beklentilerini detaylandıracak olursak Bloomberg HT’nin 25 kurum ile yaptığı ankette görüşlerin tamamı yüzde 45 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde. Ankete katılan kurumların 11 tanesi ilk faiz indiriminin 2024’ün üçüncü çeyreğinde başlayacağını düşünüyor.

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal da sabit bırakılacağı beklentisini paylaştı. TCMB’nin politika faizini yüzde 45 seviyesinde gerekli olduğu sürece tutma amacının sözlü ve yazılı olarak teyidini beklediklerini söyledi.

Reuters tarafından yapılan ankete katılan 11 ekonomist, yüzde 45 oranında değişiklik yapılmayacağını tahmin ediyor. Politika faizinin yıl sonunda ise yüzde 37,5 olacağı öngörüsü paylaşıldı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ise diğer kurumlardan farklı bir beklenti açıkladı. Kurum, bugün yapılacak toplantıda 250 baz puanlık daha artış yapılması gerektiğini düşünüyor.

Yapılan açıklamada “Değerlendirmeler ışığında, repo faizi yüzde 47,5’e yükseltilmeli ve verilere bağlı olarak ilave sıkılaşmanın da yapılabileceği belirtilmelidir” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.