Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Faiz Kararında Geri Sayım: Yabancılar Ne Bekliyor?

TCMB tarafından yarın açıklanacak faiz kararı öncesinde yabancı uzmanlar beklentisini paylaştı. Uzmanlar faiz oranlarında değişiklik beklemiyor. Ayrıntılar geliyor…
TCMB’nin Faiz Kararında Geri Sayım: Yabancılar Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu hafta yılın ikinci faiz kararını açıklayacak. Yarın gerçekleştirecek toplantı öncesinde yabancı kurumlardan uzmanlar beklentilerini paylaştı. Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, Merkez Bankası’nın yarın gerçekleştireceği toplantısında politika faizini yüzde 45’te sabit bırakabileceği tahmininde bulundu.

Drimal, TCMB’nin politika faizini yüzde 45 seviyesinde “gerekli olduğu sürece” tutma amacının sözlü ve yazılı olarak teyidini beklediklerini vurguladı ve böyle bir açıklamanın, yılın geri kalanında faiz indirimlerinin olmayacağı anlamına gelebileceğini belirtti. Uzman isim dolar kurunda da yükselişler olabileceği uyarısında bulundu.

doların küresel piyasalarda zayıflayabileceğini ve Türkiye’nin cari dengesinin mevsimsellik nedeniyle iyileşebileceğine dikkat eken Drimal, 31 Mart’taki yerel seçimlerden sonra 2’nci çeyrekte TL’nin değerinin artabileceğini belirtti.

Piyasaların 2024’ün ikinci çeyreğinden itibaren yabancı para akışına maruz kalabileceğini belirten Drimal, “Bu da büyük olasılıkla yaz aylarında TL’nin toparlanmasını ve önemli getiri kazanımları elde edebilmesini sağlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Yatırımcılar Güvence Arayacak’

Merkez Bankası’nın yaklaşan faiz kararına ilişkin bir değerlendirme de In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys tarafından yapıldı. Matys, TCMB’nin politika faizini yüzde 45’te sabit bırakacağı tahminini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda verdiği sıkılaşma mesajlarına atıfta bulunan Matys, yatırımcıların enflasyonun hedefle uyumlu hale gelene kadar TCMB’nin sıkı para politikasını sürdüreceğine dair güvence arayabileceklerini ifade etti.

Piyasalar büyük oranda yarın yapılacak toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılmasını bekliyor. Merkez Bankası geçen yılın Haziran ayından itibaren ortodoks politikalara geçiş yapmış ve politika faizini yüzde 45 seviyesine kadar çıkarmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.