Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Şubat’ta Faiz Artıracak mı? Reuters Anketi Ne Diyor?

Reuters anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin Şubat toplantısında politika faizini sabit tutacağını düşünüyor. TCMB, Fatih Karahan önderliğinde ilk faiz kararını alacak.
TCMB Şubat’ta Faiz Artıracak mı? Reuters Anketi Ne Diyor?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni Başkan Fatih Karahan ile faiz konusunda nasıl adımlar atacağı merak ediliyor. Hafize Gaye Erkan’ın beklenmedik istifasının ardından göreve gelen Karahan önderliğinde ilk faiz kararı açıklanacak.

Londra merkezli haber ajansı Reuters tarafından yapılan ankete katılan 11 ekonomist, 2024’ün Şubat ayında politika faizinin sabit tutulacağını düşünüyor. TCMB, 25 Ocak tarihinde bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’ten yüzde 45’e çıkarmıştı.

TCMB Başkanı Karahan, göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği toplantıda enflasyon hedefine bağlı olarak sıkı para politikasına bağlı oldukları mesajını vermişti. Karahan, parasal sıkılığın korunacağını, atılan adımlarla Türkiye’de talepte dengelenmenin başladığını söylemişti.

Reuters anketine katılan ekonomistler, politika faizinin yıl sonunda yüzde 37,5 oranında olacağını tahmin ediliyor.

TCMB, politika faizine ilişkin kararını 22 Şubat tarihinde açıklayacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın