Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEPAV’dan TCMB Yorumu: Faiz Oranı Yükseltilmeli

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), TCMB'nin ilave sıkılaştırmaya giderek faiz oranlarını artırması gerektiğini belirtti.
TEPAV’dan TCMB Yorumu: Faiz Oranı Yükseltilmeli
HABER GİRİŞ

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından, Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin yeni bir değerlendirme yapıldı. Raporda faiz politikasında ilave sıkılaştırma yapılması gerektiği belirtildi.

Araştırma raporunun sonuç bölümünde, “Değerlendirmeler ışığında, repo faizi yüzde 47,5’e yükseltilmeli ve verilere bağlı olarak ilave sıkılaşmanın da yapılabileceği belirtilmelidir” ifadeleri yer aldı. Bu Merkez Bankası’nın 250 baz puan daha faiz artırım yapma ihtimalini içeriyor.

TCMB, Haziran 2023’ten itibaren başlattığı sıkılaştırma kapsamında faiz oranlarını yüzde 45 seviyesine taşıdı. TEPAV’ın raporu bu bu hafta Merkez Bankası tarafından açıklanacak yılın ikinci faiz kararı öncesinde paylaşıldı.

Döviz karşılığı TL swap piyasası işlemleri uygulamasının gözden geçirilmesi gerekliliğine dikkat çekilen raporda, aşamalı olarak bu işlemlerin vadesinin kısaltılması ve ve tutarının azaltılması ihtiyacına vurgu yapıldı.

Enflasyon Tahmini Değerlendirildi

TEPAV değerlendirmesinde enflasyonla mücadeleye ilişkin görüşlerini de paylaştı. Raporda Mayıs’ta yüzde 75 ile tepe noktasına ulaşması beklenen enflasyonun, yıl sonunda TCMB’nin yüzde 36 olan hedefe nasıl düşürüleceği konusunda piyasanın aydınlatılması gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası geçen hafta yıl sonu için dolar ve enflasyon tahminlerini açıklamıştı. Yıl sonu için enflasyon hedefi yüzde 36 olarak belirlenmişti.

TEPAV, 2023 merkezi yönetim bütçesi ile 2023 merkezi yönetim nakit bütçesi arasındaki farkın bugüne kadar görülmemiş düzeylere çıktığını ve 2024 sonu ortalama enflasyon bekleyişinin hala yüzde 43 gibi yüksek bir düzeyde seyrettiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, politika faizinin yüzde 45’e çıkarılmasına karşın sürecin TL mevduat faizlerine yeterince yansıyamadığı ifadeleri yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.