Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google Bulut Hizmetlerinde Kripto Para ile Ödeme Kabul Edecek

Teknoloji devi Google, önümüzdeki yıldan itibaren bazı müşterilerine sunduğu bulut hizmetlerinden, kripto para ile ödeme kabul edecek.
Google Bulut Hizmetlerinde Kripto Para ile Ödeme Kabul Edecek
HABER GİRİŞ

Kripto varlıklara yönelik kurumsal katılım her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük arama motoru ve teknoloji devi Google, bu ilginin son örneği oluyor. Şirket 2023’ün başından itibaren bulut hizmetlerinde kripto para ile ödeme yapılmasına imkan sağlayacak.

Google’ın Cloud Next konferansında duyurulan anlaşma, şirketin en iyi rakiplerinin şu anda müşterilerin dijital para birimleriyle ödeme yapmasına izin vermediği pazarda kullanıcıları kendisine çekebilir.

Google’da Bulutun Payı Artıyor

Bulut operasyonları Google gelirinin yüzde 9’unu oluşturuyor. Bu üç yıl önce yüzde 6 seviyesindeydi. Şirket ayrıca ABD’li kripto para borsası Coinbase’in saklama aracı olan Coinbase Prime’ı kullanacak.

Coinbase veri saklama ile ilgili araçlarını Amazon’dan taşıyacak. Coinbase Başkan Yardımcısı Amit Zavery, Google Cloud Platform altyapı hizmetinin başlangıçta Coinbase Commerce hizmetiyle entegrasyon sayesinde Web3 dünyasında kripto para birimiyle ödeme yapmak isteyen bir avuç müşteriden kripto para ödemelerini kabul edeceğini söyledi.

Zavery, zamanla Google’ın daha fazla müşterinin kripto para birimiyle ödeme yapmasına izin vereceğini söyledi. Coinbase Commerce, Bitcoin, Bitcoin Cash, Dogecoin, Ethereum ve Litecoin dahil olmak üzere 10 kripto para birimini destekliyor.

GCM Yatırım Banner

Google’ın Seçimi Coinbase Oldu

Anlaşmanın şartları açıklanmadı ancak Coinbase yapılan işlemlerden belirli bir gelir elde edecek. Google’ın ödeme ve saklama hizmeti olarak PayPal’ı seçeceği gündeme gelmişti. Zavery bu konuyla ilgili diğer şirketlere baktıklarını ve Coinbase’in en büyük kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Google ayrıca, kuruluşların kripto para birimlerini güvenli bir şekilde depolayan ve ticaret yapmalarına izin veren bir hizmet olan Coinbase Prime’ı nasıl kullanabileceğini araştırıyor.

Şirket Mayıs ayında dijital para birimleriyle ödemeler için destek ekleme olasılığını araştırdığını duyurmuştu. Migdal, Coinbase’in aylardır Google ile görüştüğünü ve ticari işlemlerin desteklenmesi, bulut kullanımı ve Prime hizmeti hakkında konuşmaların hepsinin paralel olarak gerçekleştiğini söyledi.

NFT’ler dahil olmak üzere blok zincir teknolojileri son dönemde Google’ın bulut bölümü için önemli bir odak noktası halini aldı. Şirket kısa zaman önce NEAR Protocol’ün kar amacı gütmeyen kuruluşu NEAR Foundation ile resmi ortaklık duyurusunu gerçekleştirmişti. NEAR son dönemde yatırımcıların en çok takip ettiği altcoinler arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.