Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’tan TCMB’nin Faiz Politikasına İlişkin Yeni Tahmin

Yatırım bankası Goldman Sachs, TCMB’nin dün açıkladığı faiz kararını ardından, oranların yıl sonuna kadar düşürülmesini bekliyor. Ayrıntılar geliyor…
Goldman Sachs’tan TCMB’nin Faiz Politikasına İlişkin Yeni Tahmin
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasaların en çok beklediği gelişme olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı açıklandı. TCMB piyasa beklentileri ile paralel olarak 250 baz puanlık artırım ile politika faizini yüzde 45 seviyesine çıkardı.

Haziran 2023’ten bu yana başlatılan sıkılaşmanın ardından, faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağı merak konusu oldu. ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs, yatırımcı raporunda beklentilerini paylaştı.

Merkez Bankası’nın mevcut politikasının kendi görüşüyle uyumlu olduğunu belirten yatırım bankası, para politikasının bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren gevşetileceğini öngördü.

Banka raporunda, ücret artışları ve enerji sübvansiyonlarının kaldırılmasından kaynaklanan geçişkenliğin azalmasının ardından ardışık enflasyonun yeniden keskin bir şekilde düşme beklentisinden bahsetti.

Enflasyon ve Faiz Tahmini

Goldman Sachs, mevcut politika duruşunun korunduğu ve para arzı artış hızının mevcut ardışık hızda devam ettiği varsayımıyla, 2024 yılında yılsonu enflasyonunun yüzde 42,6 olan konsensüsün oldukça altında, yüzde 30 seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin etti.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, Enflasyonun piyasaların fiyatladığından daha hızlı düşmesiyle birlikte, mevcut piyasa fiyatlaması”nın aksine, gevşeme döngüsüne yıl ortasında başlamanın prematüre olmayacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yılın ikinci yarısında politikanın gevşetilme beklentisini paylaşan banka, bunun TL üzerinde aşırı bir baskı yaratmasını beklemediğini bildirdi.

TCMB’nin bu yılın sonuna kadar politika faizini yüzde 25’e indirmesini bekleyen banka, Merkez Bankası’nın enflasyona yönelik kalıcı ve kayda değer bir riskin ortaya çıkması halinde para politikası duruşunu yeniden değerlendirme yapacağını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın