Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Yılın İlk Faiz Kararını Açıkladı! Beklentiler Tuttu mu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2024 yılının ilk faiz kararını açıkladı. PPK toplantısı sonucunda hangi karar alındı? Toplantı metninde hangi mesajlar verildi? İşte detaylar;
TCMB Yılın İlk Faiz Kararını Açıkladı! Beklentiler Tuttu mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasalar, 2024 yılının ilk faiz kararına odaklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı çerçevesinde alınan kararla bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’ten yüzde 45’e yükseltti.

2023 yılını yüzde 42,5 ile tamamlayan faiz oranının yüzde 45 düzeyine çıkarılması, piyasaların beklediği bir gelişmeydi. AA Finans, Bloomberg ve Foreks Haber tarafından gerçekleştirilen anketlerde ekonomistlerin büyük çoğunluğu 250 baz puan artış yapılacağını öngörmüştü.

TCMB, faiz oranında 2023 Haziran’da 650 baz puan, Temmuz’da 250 baz puan, Ağustos’ta 750 baz puan, Eylül-Ekim ve Kasım’da 500’er baz puan, Aralık’ta ise 250 baz puan artırım yaptı.

Karar Metni

Karar metninde Aralık ayında manşet enflasyonun Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle uyumlu bir artış kaydettiği belirtildi. Yakın döneme ilişkin ekonomik göstergelerin parasal sıkılaştırmanın finansal koşullara yansımasıyla yurt için talepteki dengelenmenin, öngörülen dezenflasyon süreci ile tutarlı seyrettiğine işaret ettiği aktarıldı.

Dış finansman koşullarının, rezervlerdeki güçlenmenin ve Türk lirasına varlıklara talebin para politikasına katkı sağladığı, bu çerçevede aylık enflasyonun ana eğilimindeki düşüşün sürdüğü ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Kurulun politika faizinin mevcut seviyesini aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentilerinde öngörülen tahmin aralığına yaklaşıncaya kadar sürdüreceği ifade edildi. Enflasyon görünümü üzerinde belirgin ve kalıcı riskler oluşması durumunda parasal sıkılığın gözden geçirileceği belirtildi.

Politika kararlarının enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği vurgulandı.

Piyasalar Ne Tepki Verdi?

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yüzde 0,9 artışla 8165 puanda seyrediyor.

Gram altın yüzde 0,5 artışla 1965 TL seviyesinde.

Dolar/TL yatay 30,28, Euro/TL ise yüzde 0,6 artışla 33,07 düzeyinde.

Politika Değişiklikleri Türkiye’ye İlgiyi Artırdı

2023 yılında göreve gelen yeni ekonomi yönetimiyle birlikte atılan adımlar, yabancı finans kurumlarının da dikkatini çekti. Ortodoks para politikaları çerçevesinde alınan kararlar doğrultusunda birçok kurum Türkiye ekonomisi için beklentilerini değiştirdi ve iyimser bir tavra büründü.

Türkiye ekonomisine yönelik son açıklama 24 Ocak tarihinde ABD merkezli JPMorgan’dan geldi. JPMorgan’dan Stefan Weiler, ekonomi politikalarındaki değişikliklere işaret ederek 2023’teki seçimlerin ardından Türkiye’ye yaklaşımın değiştiğini vurguladı.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yurt dışında yatırımcılarla yaptığı toplantılara işaret etti ve uluslararası yatırımcı topluluğunun Türkiye’ye ilgisinin arttığını ifade etti. Weiler, 2024’te Türkiye için not artırım ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Ekonomi politikalarındaki değişim kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in de dikkatinden kaçmadı. Moody’s, 13 Ocak tarihinde Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak tutarken görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirdi.

2024 yılında ekonomiye yönelik atılan adımlar kapsamında kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye için açıklayacağı raporlar yakından takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.