Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan’dan Türkiye’ye Övgü: Çok İyimseriz, Rekor Bekliyoruz

JPMorgan’ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMA) Borç Sermaye Piyasaları Başkanı Stefan Weiler, Türkiye ekonomisi için oldukça pozitif açıklamalar yaptı.
JPMorgan’dan Türkiye’ye Övgü: Çok İyimseriz, Rekor Bekliyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli JPMorgan’dan Stefan Weiler, Türkiye ekonomisine yönelik oldukça kritik açıklamalar yaptı. Ekonomi politikalarındaki değişikliklerin ardından uluslararası yatırımcıların Türkiye ile yeniden ilgilendiğini vurguladı.

2023’te yapılan seçimlerden bu yana piyasaların Türkiye’ye yaklaşımının değiştiğini, güvenilirliğin arttığını belirtti. Weiler, Türkiye’nin kredi derecesinin B olmasına karşın son dönem performansının BB kredi derecesiyle karşılaştırılabilecek kadar olduğunu söyledi. Piyasanın hali hazırda not artışlarını fiyatladığını ve beklediğini aktardı.

“Zamana İhtiyaç Var”

Uluslararası yatırımcı topluluğunun büyük bir kısmının Türkiye ile yeniden ilgilendiğinin, ancak bunun tüm yatırımların geri döndüğü anlamına gelmediğini paylaştı.

Weiler, Türkiye’ye kaynak ayırmak ve kendilerini rahat hissetmek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunun düşünen yatırımcılara işaret etti. New York’ta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) için 150’den fazla yatırımcının katıldığı seminer gerçekleştirdiklerini anımsattı. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın politikalar hakkında bilgi verdiğini, politikalardaki değişikliklerin şu ana kadar güçlü olduğunu söyleyebileceğini vurguladı.

“Tüm Tahvil İhraçları için Rekor Bekliyoruz”

Türkiye ekonomisi için gidişatın oldukça önemli olduğuna dikkat çekti ve “Biz çok iyimseriz” ifadelerini kullandı. Şirketler ve devlet dahil olmak üzere Türkiye’de tüm tahvil ihraçları için rekor bir yıl öngördüklerini belirtti. 2024’te 25 milyar doların üzerinde bir tahvil ihraç büyüklüğü beklediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Not Artırımı Bekliyoruz”

Türkiye’nin görünümünün son olarak Moody’s tarafından yükseltildiğini hatırlatan Weiler, 2024’te daha fazla not artırımı için güçlü bir potansiyel olduğunu vurguladı. Ancak Türkiye’nin şu anda tek B olarak derecelendirildiği göz önüne alındığında, yatırım yapılabilir kredi notuna dönmesinin zaman alacağını dile getirdi.

Moody’s, 13 Ocak tarihinde Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak sabit tutarken görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkarmıştı.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan Vanguard’dan Nick Eisinger, önceki hafta yaptığı açıklamada Türkiye’deki ekonomi politikalarına işaret ederek yakın zamanda TL cinsinden devlet tahvilleriyle ilgilenmeye karar verdiklerini duyurmuştu.

ABD’li yatırım yönetimi şirketi PIMCO’nun politika değişikliğinin de etkisiyle 2023’ün ikinci yarısından itibaren TL tahvili aldığını açıklamıştı.

PIMCO, 18 Ocak tarihinde Türkiye’nin kredi notunun yeniden yatırım yapılabilir seviyeye gelme yolunda olduğunu belirtmişti ve Türk varlıkları için “çok yapıcı” ifadelerini kullanmıştı.

JPMorgan, geçtiğimiz günlerde paylaştığı raporunda, bazı Türk bankaları için tavsiye raporunu güncellemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.