Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan O Bankaları Negatif İzleme Listesine Ekledi

New York merkezli yatırım bankası JPMorgan, 2023 dördüncü çeyrek mali sonuçları öncesinde Türkiye raporunu paylaştı. Raporda 4 Türk bankasının adı geçti.
JPMorgan O Bankaları Negatif İzleme Listesine Ekledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 11 Ocak’ta Amerika’da gerçekleştirdiği yatırımcı toplantısına ilişkin olumlu görüş bildiren ve Türkiye’nin yabancı yatırımcıları ikna ettiği görüşünde olan yatırım bankası JPMorgan’dan Türk bankalarına ilişkin yeni bir rapor geldi.

New York merkezli dev banka, uluslararası finans kuruluşlarının da izleme listesinde bulunan Garanti, Akbank, İş Bankası ile Yapı Kredi’yi negatif katalizör izleme listesine ekledi.

29 Ocak Pazartesi günü başlayacak olan 2023 dördüncü çeyrek mali sonuç açıklama sezonu için temkinli davrandığını duyuran banka, Türkiye’deki makroekonomik normalleşme adımlarını da analiz etti.

Bankanın analistleri Samuel Goodacre ile Mehmet Sevim’in birlikte hazırladığı Türkiye raporunda, ülkedeki ekonomi politikalarının rasyonelleşmeye başladığı ve bunun sonucunda bankacılık sektörünün olumlu uzun vadeli görünümün heyecan verici olduğu belirtildi.

Raporda, “Türk özel bankaları için 2024 yılında -%30 ROTE öngörüyoruz ve enflasyon düşse bile bu seviyenin 2026E’ye kadar sürdürülebilir kalacağını bekliyoruz” yorumu yapıldı.

Şimdi Kayıt Olun

Banka bilançoları için 2023 yılının ilk çeyreğine göre son çeyreğinde temel faaliyet eğilimlerinin kötüleştiği senaryosunun ortada olduğu belirtildi.

Negatif ağırlıklı tablo için “Özellikle beklenenden daha yüksek marj baskıları ve artan risk karşılıkları nedeniyle kısa vadede duyarlılığı olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz” denildi.

Bankalar için Tavsiye Raporu Güncellendi

JPMorgan’ın belirlediği hedef fiyatlar da yeniden revize edildi. Buna göre banka, Akbank hisseleri (AKBNK) için hedef fiyatını 42 TL’den 45 TL’ye yükseltirken, tavsiyesini “nötr”de sabit tuttu.

Garanti Bankası hisseleri (GARAN) için hedef fiyatını 73,50 TL’den 72,40 TL’ye indirirken aynı şekilde tavsiyesini “nötr” olarak korudu.

İş Bankası hisseleri (ISCTR) için hedef fiyatını 26,2 TL’den 30 TL’ye çıkarırken tavsiyesini “nötr”de tuttu. Yapı Kredi hisseleri (YKBNK) için hedef fiyatını 28 TL’den 27 TL’ye indirdi ve tavsiyesini “nötr” olarak kayıtlara geçirdi.

JPMorgan’ın Türk bankaları için riskli gelişmeler öngördüğü günde banka endeksi kırmızı mumlara karşı direnç göstermeye çalıştı.

TSİ 10.57 itibarıyla yüzde 1 oranında sınırlı bir yükseliş gösteren endeks 9646 puandan kayda geçti. Amerikan bankasının raporunda adı geçen bankalar ise pozitif bölgeden ayrılmadı.

Yazım anında AKBNK yüzde 1,4, GARAN yüzde 0,80, ISCTR yüzde 0,75 ve YKBNK yüzde 1 artıda işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın