Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gelecek Haftanın Ekonomi Özeti! TCMB Faiz Kararı Odakta

Küresel piyasalarda yatırımcının merceğine yerleşecek haftanın önemli makroekonomik verileri arasına TCMB'nin faiz kararı yerleşti. İşte bu hafta açıklanacak ekonomik veriler;
Gelecek Haftanın Ekonomi Özeti! TCMB Faiz Kararı Odakta
HABER GİRİŞ

Küresel merkez bankalarının 11-15 Aralık haftasında açıkladığı faiz kararlarının ardından piyasalar haftayı alış ağırlıklı bir seyirle tamamladı. Gelecek hafta ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı şimdiden yatırımcının odağına yerleşti.

Geçen hafta ABD Merkez Bankası (FED) politika faizini beklentiler dahilinde sabit bıraktı ve uzun bir aradan sonra ilk defa güvercin bir mesaj verdi.

Küresel piyasalarda 18-22 Aralık haftasında ise ABD’nin büyüme verileri başta olmak üzere açıklanacak olan makroekonomik veriler takip edilecek.

1-) Almanya Ifo İş Ortamı İstatistikleri

Küresel piyasaların veri takvimine bakıldığında 18 Aralık Pazartesi günü Almanya’nın Aralık Ayı Ifo iş ortamı istatistikleri yayımlanacak.

Yurt içindeyse Pazartesi günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ekim 2023 dönemi uluslararası yatırım pozisyonu gelişmeleri paylaşılacak. Ayrıca Merkez Bankası Ekim ayı konut fiyat endeksi verilerini de açıklayacak.

GCM Yatırım Banner

2-) Euro Bölgesi Enflasyon

Küresel piyasalarda 19 Aralık Salı günü ABD’nin inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri takip edilecek.

Euro Bölgesi’nde ise Salı günü Kasım ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri bildirilecek. Euro Bölgesi’ne ilişkin Ekim ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 0,1, yıllık bazda ise yüzde 2,9 oranında artmıştı.

3-) Türkiye Tüketici Güveni

Küresel piyasalarda 20 Aralık Çarşamba günü ABD’nin 2’nci el konut satışları ve Conference Board tüketici güven endeksi raporları açıklanacak.

Almanya’nın ise Çarşamba günü üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri duyurulacak. İngiltere’nin Çarşamba günü Kasım ayı enflasyon verileri yayımlanacak.

Yurt içi veri takvimde 20 Aralık günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) raporu yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda YD-ÜFE, yıllık bazda yüzde 57,25, aylık bazda ise yüzde 0,59 yükselmişti.

Çarşamba günü TÜİK ile TCMB iş birliğiyle hazırlanan tüketici güven endeksi Aralık ayı verileri yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Kasım raporunda tüketici güveni yüzde 1,1 yükselişle 75,5 seviyesinde kayda geçmişti.

4-) Merkez Bankası Faiz Kararı

Küresel piyasaların veri takvimine göre Perşembe günü ABD’nin haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve gayri safi yurt içi hasıl (GSYİH) raporları paylaşılacak.

Perşembe günü yurt içinin önemli verileri arasında yer alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından açıklanacak olan faiz kararı takip edilecek. Kasım ayında TCMB beklentilerin üzerinde adım atarak 500 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmişti.

TÜİK tarafından 21 Aralık Perşembe günü Ekim 2023 dönemi Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) raporu paylaşılacak. Geçen ay açıklanan Eylül raporunda Tarım-GFE yıllık bazda yüzde 40,97, aylık bazda yüzde 2,63 yükselmişti.

5-) ABD Dayanıklı Tüketim Malları

Küresel piyasaların 22 Aralık Cuma günkü veri takvimine bakıldığında ABD’de kişisel gelir ve harcamalar, dayanıklı mal siparişleri, yeni konut satışları ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi yayımlanacak.

İngiltere’de ise Cuma günü perakende satış ve gayri safi yurt içi hasıla raporu duyurulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.