Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK Açıkladı: Tarımsal Girdide Düşüş Sinyali Var

TÜİK, tarımsal girdi fiyat endeksi verilini paylaştı. Verilerde, yılın üçüncü çeyreğinin kapanışında tarımsal girdide fiyat artışlarının devamı gelmedi.
TÜİK Açıkladı: Tarımsal Girdide Düşüş Sinyali Var
Son Güncelleme: 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2023 döneminin Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) raporunu paylaştı. Temmuz’da yükseliş eğilimine geri dönen endeks, yılın onuncu ayında yatay seyretti.

TÜİK verilerine göre Tarım-GFE yıllık bazda yüzde 40,97, aylık bazda yüzde 2,63 arttı.

Bir önceki yılın Aralık ayına göre artış yüzde 33,13, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 56,87 oldu.

Bir önceki ayın verilerinde Tarım-GFE Ağustos’ta yıllık yüzde 41,33, aylık yüzde 6,94 artmıştı.

Eylül Tarım-GFE
Kaynak: TÜİK

Ana gruplardaki aylık değişimler ele alındığında; tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 2,36 ve tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 4,31 arttı.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Ana gruplardaki yıllık değişimler incelendiğinde; tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 35,80 ve tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 81,65 yükseldi.

Yıllık bazda artışın düşük olduğu alt gruplar yüzde 14,35 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 26,44 ile hayvan yemi oldu.

Yıllık bazda artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 106,79 ile veteriner harcamaları ve yüzde 91,34 ile malzemeler olarak kayda geçti.

Aylık bazda artışın düşük olduğu alt gruplar yüzde 0,91 ile hayvan yemi ve yüzde 1,24 ile tarımsal ilaçlar olarak gerçekleşti.

Aylık bazda artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 7,75 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 5,21 ile malzemeler oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu