Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler Beklenti Üstü Faiz Kararını Nasıl Değerlendirdi?

TCMB tarafından tahminlerin üzerinde alınan faiz kararı sonrası, ekonomistler görüşlerini paylaştı. Ayrıntılar şöyle…
Ekonomistler Beklenti Üstü Faiz Kararını Nasıl Değerlendirdi?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yurt içi piyasaların en çok beklediği veri olan faiz kararını açıkladı. TCMB beklentilerin üzerinde adım attı ve 500 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Böylece politika faizi yüzde 35’ten yüzde 40 seviyesine çıkarılmış oldu.

Tahminler faiz oranının yüzde 37,50 seviyesine çıkarılacağı yönündeydi. Beklenti üstü atılan bu adım sonrası ekonomistler sosyal medyada değerlendirmesini paylaştı. Ekonomist Özgür Demirtaş, faiz kararını ‘Helal Olsun’ sözleri ile değerlendirdi.

TCMB eski başekonomisti Hakan Kara ise alınan kararla ilgili iki seçeneğe dikkat çekti. Kara değerlendirmesinde, birinci seçenek olarak Aralık-Ocak’ta atılacak iki adımla faiz artırımının yüzde 45’te sonlanmasını gösterdi.

Bir diğer seçenek olarak Aralık’ta atılacak son bir adımla faizde zirvenin yüzde 42,5 seviyesinde görüleceğini söyledi. Hangi seçeneğin uygulanacağına açıklanacak verilere göre karar verilebileceğini sözlerine ekledi.

Ekonomist Barış Soydan ise faize rezerv artışıyla destek olup olunmadığının bilinmediğini belirtti. Selçuk Geçer paylaşımında, “Merkez Bankası faizi 500 baz arttırarak yüzde 40 yaptı. Yetmez ama evet” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Sözcü Gazetesi yazarı Murat Muratoğlu faiz kararı ile ilgili değerlendirmesinde, Merkez Bankası politika faizini 500 baz puan arttırdı diye… İnsanlar yapılması gereken yapılınca sevinir hale geldiyse… Yazık valla bize…” sözlerine yer verdi.

Kaynak: X

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın