Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Enflasyonu Ekim’de Düşüşünü Sürdürdü

Avrupa İstatistik Ofisi tarafından Euro Bölgesi’ne ilişkin Ekim ayı enflasyonu açıklandı. Rakamlar yavaşlamanın sürdüğünü gösteriyor.
Euro Bölgesi Enflasyonu Ekim’de Düşüşünü Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi, Euro Bölgesi’ne ilişkin Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Rakamlar yıllık enflasyonun keskin bir şekilde yavaşladığını doğruladığını gösterirken, Ekim ayında tüketici fiyatlarındaki artışın ana itici güçlerinin daha pahalı hizmetler ve gıda olduğunu gösterdi.

Rapora göre enflasyon aylık bazda yüzde 0,1 oranında artarken, yıllık bazda yüzde 2,9 oranında arttı. Aylık ve yıllık bazdaki artışlar ön sonuçları doğrulamış oldu.

Euro Bölgesi ekonomisinin en büyük kısmını oluşturan hizmet sektörlerindeki fiyat artışları yıllık nihai rakama 1,97 puan, daha pahalı gıda, alkol ve tütün ise 1,48 puan daha ekledi. Eylül ayında yıllık enflasyon yüzde 4,3 olarak gerçekleşmişti.

Euro Bölgesi Ekim enflasyonuKaynak: Eurostat

Çekirdek enflasyon, bir önceki aydaki yüzde 4,5’ten düşüşle yüzde 4,2 ile ilk tahminle aynı doğrultuda gerçekleşti. Enerji fiyatlarındaki keskin düşüş nihai rakamdan 1,45 puan düşürürken, enerji dışı sanayi malları da 0,9 puan daha ekledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonda en fazla artış yüzde 9,6 ile Macaristan’da gerçekleşti. Onu yüzde 9,5 ile Çekya ve yüzde 8,3 ile Romanya takip etti.

Avrupa Merkez Bankası orta vadede enflasyonu yüzde 2 seviyesinde tutmak istiyor ve fiyat artışını yavaşlatmak için faiz oranlarını rekor seviyelere yükseltirken, aynı zamanda ekonomide büyümenin yavaşlamasına neden oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.