Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom’a Savaş Etkisi: Gaz Üretimi ve Sevkiyat Azaldı

Rusya merkezli enerji şirketi Gazprom, yılın ilk çeyrek verilerini açıkladı. Firma bu süreçte doğal gaz üretiminin ve ihracatının azaldığını bildirdi.
Gazprom’a Savaş Etkisi: Gaz Üretimi ve Sevkiyat Azaldı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük enerji tedarikçilerinden biri olan Gazprom, 2022 yılının ilk çeyreğine dair verilerini paylaştı. Rapora göre ilk çeyrekte şirketin doğal gaz üretiminde düşüş kaydedildi. Yılın ilk dört ayı için doğal gaz üretimi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,5 azaldı ve 175,4 milyar metreküpe geriledi.

Aynı dönemde şirketin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) dışındaki ülkelere doğal gaz ihracatı ise, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,9 düşüş ile 50,1 milyar metreküpe düştü. Gazprom, Çin’e yapılan ihracatın geçen yıla göre yüzde 60 arttığını bildirirken, Avrupa’ya yönelik sevkiyatların da sözleşmeler kapsamında sürdüğünü belirtti.

Düşen üretim ve ihracat rakamlarında, Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayında başlayan savaş başrol oynuyor. Avrupa ülkeleri büyük oranda Rus gazına bağımlı durumda ve Batılı ülkeler ile Rusya arasındaki karşılıklı yaptırımlar, Gazprom’u olumsuz etkiliyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde Rusya hükümetinin almış olduğu karar doğrultusunda, Bulgaristan ve Polonya’ya gaz ihracatını askıya almıştı. Karara neden olarak ilgili ülkelerin ödemelerde ruble kullanmaması gösterilmişti.

2021’de Rekor Kırıldı

Avrupa ülkeleri Rusya’dan gaz alımını azaltmak istiyor. Bu doğrultuda doğal gaz ithalatı için farklı alternatifler üzerinde çalışılıyor. Gazprom geçtiğimiz günlerde 2021 yılı finansal verilerini paylaşmıştı.

GCM Yatırım Banner

Şirketin 2021’de 29 milyar dolar ile tarihindeki en yüksek net karını elde etti. Dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi olan Gazprom, Avrupa’nın kullandığı doğal gazın yaklaşık yüzde 40’ını ihraç ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın