Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom Tarihindeki En Yüksek Net Karı Elde Etti

Rus enerji şirketi Gazprom, 2021 yılına ait finansal sonuçların açıkladı. Gelirindeki artış oranı dikkat çekti.
Gazprom Tarihindeki En Yüksek Net Karı Elde Etti
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’ya işgali nedeniyle son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz, Rus enerji şirketi Gazprom, 2021 yılı finansal raporunu açıkladı.

Şirketin net karı geçen yıl 2,1 trilyon rubleye (29 milyar dolar) yükselerek, tarihi rekorunu kaydetti. Bu rakam 2020 yılında 135 milyar ruble açıklanmıştı.

Yapılan bilgilendirmede şirketin gelirlerinin 2021 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 62 artışla 10,2 trilyon rubleye yükseldiği belirtildi. Yüzde 26 azalan net borç, 2,9 trilyon ruble oldu.

Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını karşılayan Gazprom, dün Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatını durdurmuştu. Şirket, söz konusu ülkelerin, gazı yasa dışı yollardan almaları durumunda kesileceği konusunda uyarıda bulundu.

Bu gelişmenin ardından açıklama yapan Gazprom’un Temsilcisi Sergey Kupriyanov, “Polonya, bu hafta yeni bir prosedür kapsamında Rus doğal gaz tedarikini ruble olarak ödemeyi reddetti. Rus gazına artık ihtiyaç duyulmadığı ve satın alınmayacağı resmen açıklandı. Ancak gerçekte durum böyle değil. Doğrudan sevkiyatların askıya alınmasından sonra Polonya Rus gazı alıyor fakat şimdi Almanya üzerinden alıyorlar.” şeklinde açıklama yaptı.

GCM Yatırım Banner

Almanya’dan Polonya’ya Yamal-Avrupa gaz boru hattı yoluyla yapılan sevkiyatın, bir önceki güne göre beş kattan fazla arttığını söyledi. Almanya’dan Polonya’ya giden hat üzerinden gaz pompalanmasının saatte 1,28 milyon metreküpe yükseldiğini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesine karşı uygulanan yaptırımlara yanıt olarak, Mart ayının sonlarında Rus gazının ruble ile alınması yönündeki kararnameyi imzalamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın