Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gaz Tüketimine Sınır Getiren Macaristan Kamuda Petekleri Kıstı

Macaristan, enerji tasarrufu planına kamudan başladı. Kurumlarda gaz tüketimine sınır getirildi. Budapeşte’de kışın sıcaklık 18 dereceyi aşmayacak.
Gaz Tüketimine Sınır Getiren Macaristan Kamuda Petekleri Kıstı
HABER GİRİŞ

Kışa hazırlık çalışmalarına başlayan ülkelerden biri de Macaristan oldu. Olası bir enerji krizine önceden hazırlanan hükümet, gaz tüketimini yüzde 25 oranında azaltma kararı aldı.

Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, bugün düzenlediği basın toplantısında hükümetin aldığı enerji tasarrufu planını açıkladı.

Macaristan hükümetinin enerji tasarrufu önlemi olarak kamu kurumlarında ve devlete ait şirketlerdeki gaz tüketimini azaltma kararı aldığını duyurdu.

Kamuda uygulanacak yüzde 25’lik kesintinin hastaneler ve sosyal bakım kurumlarında geçerli olmayacağını belirtti.

Kesintiye gidilen kurumlarda sıcaklığın 18 dereceyi aşmayacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Gaz Var, Mesele Fazla Ödeme Yapmak

Avrupa’da enerji arzında ciddi güçlüklerin yaşandığına değinen Gulyas, yüksek enerji fiyatlarının ekonomik krize yol açtığını söyledi.

Gaz tedariki konusunda Macaristan’ın elinin rahat olduğunu söyleyerek, gazın geleceğinin garantisini veren Gulyas, “Asıl soru gazın olup olmayacağı değil, çok fazla ödeme yapmamak için nasıl çözüm bulunacağı” dedi.

Odun Fiyatlarına Tavan Fiyat Uygulaması Getiriliyor

Gulyas, odun kullanımı için de hükümetin yeni tedbirler uygulayacağını açıkladı.

Hükümetin, odun piyasasına tavan fiyat uygulaması getireceğini ve enerji yoğun KOBİ’leri desteklemek için de plan başlatacağını paylaştı. Gulyas’ın açıklaması şöyle:

“Hükümet ayrıca bir ‘kömür programı’ başlatacak ve açık ocak madenciliği sınırını 50 bin tondan 280 bin tona çıkaracak. Enerji ihtiyacı yüksek olan küçük ve orta ölçekli şirketler, gaz ve elektrik faturalarını ödemek için destek alacak.”

Yaptırımlar Amacını Aştı; Rusya’nın Değil, Avrupa’nın Beli Büküldü

Ukrayna’yı işgal ettiği için Batı’nın yaptırımlarına maruz kalan Rusya’nın enerji arzını elinde bulundurması, işleri karmaşık hale getirmişti.

Gulyas, “Yaptırım politikasının beklentileri karşılamadığı açık” dedi. Yaptırımların Rusya’yı caydırmak yerine elini güçlendirdiği imasında bulundu.

Temmuz ayında yıllık enflasyonu yüzde 13,7’ye çıkan Macaristan ekonomisinde 1998’den bu yana ilk kez bu seviyelere ulaşılmıştı.

Ekonomik kaygıları olan Macaristan, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmama kararı almış, Avrupa Birliği’nin (AB) uyguladığı yaptırımların Rusya’dan çok Avrupa’ya zarar verdiğini savunmuştu.

Macaristan tarafı, en son Ruslara uygulanacak vize yasağı tartışmasında enerji arzı kısıtlamalarına yeşil ışık yakmamış, Ruslara getirilecek ambargoya ise Estonya ile birlikte karşı çıktıklarını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.