Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macaristan’da Enflasyon Temmuz’da Yeni Kritik Eşiği Aştı!

Macaristan'da enflasyon piyasa beklentilerinin üstünde açıklandı. Ekonomistler gelecek yıla yönelik değerlendirmede bulundu.
Macaristan’da Enflasyon Temmuz’da Yeni Kritik Eşiği Aştı!
HABER GİRİŞ

Macaristan İstatistik Ofisi (KSH), Temmuz ayı için Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yayımladı.

Temmuz’da TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,7 oranında arttı. Enflasyon, 13,1 seviyesinde olan piyasa beklentisini aşarak 1998’den sonra ilk kez bu orana ulaştı.

Bir önceki aya göre yüzde 2,3’lük artış gerçekleşti.

Yıllık çekirdek enflasyon oranı, yüzde 16,7 ile 25 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Piyasanın tahminleri yüzde 14,8 seviyesindeydi.

Gıda Fiyatlarında En Çok Artış Margarinde Gerçekleşti

Temmuz’da geçen yılın aynı ayna göre gıda fiyatları yüzde 27 arttı. En çok artış yüzde 65,8 ile margarinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Sonrasında sırayla yüzde 57,9 ile ekmek, 49,1’le kuru makarna, yüzde 43,8’le süt ürünleri, yüzde 38,8 ile kümes hayvanları, yüzde 38,5’le hamur işleri ve yüzde 37,5 ile yumurta geldi.

Söz konusu dönemde mevsimlik gıdaların fiyatı yüzde 13 oranında arttı. Alkollü içecekler ve tütün ürünleri ortalama yüzde 11.2, sadece alkollü içeceklerin fiyatı yüzde 13,2 arttı.

Evcil hayvan gıda fiyatları yüzde 33,1, ev onarım ve bakım ürünleri yüzde 26,5, kişisel bakım ürünleri yüzde 16,9, araç yakıtı yüzde 6,7 artış gösterdi.

Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tüm haneler dikkate alındığında, tüketici fiyatları ortalama yüzde 10, emekli hanelerde ise yüzde 9,9 oranında artış gerçekleşti.

Riskler Hala Yukarı Yönlü

ING Bank ekonomistleri Macaristan’daki enflasyon artışıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Macaristan Merkez Bankası’nın son iki aydaki belirleyici faiz artırımı politikasından geri adım atamayacağını belirtti. Faiz oranlarını 100 baz puanlık adımlarla artırmaya devam etmesi gerekebileceğini söyledi.

Manşet enflasyonun dördüncü çeyrekte yıllık yüzde 17 seviyesine ulaşabileceğini vurguladı.

2022’de yüzde 12,5-13 ve 2023’te yüzde 9,5-10,5 oranında enflasyon beklenildiğini belirtti. Risklerin hala yukarı yönlü olduğunun altını çizdi.

Fiyat baskılarındaki zirvenin kapsamını 1 Ekim’e kadar yürürlükte olan fiyat tavanlarına da bağladı. Hükümet tavan fiyatlarını tek adımda kaldırırsa Ekim ayında yüzde 20’ye yakın bir enflasyon baskısının olabileceğine değindi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.