Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Macaristan Rusya için Enerji ve Vize Yaptırımlarına Karşı

Macaristan, enerji arzı kısıtlamalarına yeşil ışık yakmadı. Rus vatandaşlarına getirilecek vize yasağına ise Estonya ile birlikte karşı çıktıkları açıklandı.
Macaristan Rusya için Enerji ve Vize Yaptırımlarına Karşı
Son Güncelleme: 
Yorum

Estonyalı mevkidaşı Urmas Reinsalu ile telefon görüşmesi yapan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Estonya’nın Avrupa Birliği (AB) ülkelerine Rus enerji arzına yeni kısıtlamalar getirme önerisini Macaristan hükümetinin desteklemeyeceğini söyledi.

Konu ile ilgili Facebook hesabından paylaşım yapan Szijjarto, AB’nin Rus gazına ambargo uygulanmasını amaçlayan sekizinci yaptırım paketi hamlesine Macaristan’ın karşı çıktığını bildirdi.

Szijjarto, sosyal medya paylaşımında, Rusya’ya karşı uygulanması planlanan enerji yaptırımlarını müzakere etmek bile istemediklerini kaydederek; “Şu anda Rus enerji kaynakları olmadan Macaristan’a petrol ve doğal gaz tedarikini sağlamak fiziksel olarak imkansız” dedi.

Ayrıca enerji yaptırımlarının Rusya’dan daha çok Avrupa’ya zarar verdiğini ifade etti. Bakan, “Bu yüzden yaptırımları sıkılaştırmak tamamen sağduyuya aykırı olur” şeklinde ifadede bulundu.

Budapeşte’nin Rusya’ya yönelik yaptırımların Ukrayna krizinin çözümüne katkı sağlamadığını düşündüğünü bildirdi.

Macaristan ve Estonya’nın Ruslara Vize Yasağı Getirme Niyeti Yok

Rus vatandaşlarına olası bir vize yasağını da Estonyalı mevkidaşı ile görüştüğünü açıklayan Szijjarto, herhangi bir kısıtlama getirme niyetinde olmadıklarını paylaştı.

Görüşmede, Batı ittifakı arasında yer alan Almanya’nın vize yasağına karşı tutumundan bahsedildiğini açıkladı. Szijjarto, Reinsalu ile birlikte Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un konumuna sempati duyduklarını belirtti.

Macaristan, AB yaptırımlarının gündeme geldiği günden beri yaptırımların Rusya’dan ziyade Avrupa’ya zarar vereceğini savunmuş, Rus gazına daha fazla yaptırım uygulama kararlarına karşı çıkmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu