Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macaristan Rusya için Enerji ve Vize Yaptırımlarına Karşı

Macaristan, enerji arzı kısıtlamalarına yeşil ışık yakmadı. Rus vatandaşlarına getirilecek vize yasağına ise Estonya ile birlikte karşı çıktıkları açıklandı.
Macaristan Rusya için Enerji ve Vize Yaptırımlarına Karşı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Estonyalı mevkidaşı Urmas Reinsalu ile telefon görüşmesi yapan Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Estonya’nın Avrupa Birliği (AB) ülkelerine Rus enerji arzına yeni kısıtlamalar getirme önerisini Macaristan hükümetinin desteklemeyeceğini söyledi.

Konu ile ilgili Facebook hesabından paylaşım yapan Szijjarto, AB’nin Rus gazına ambargo uygulanmasını amaçlayan sekizinci yaptırım paketi hamlesine Macaristan’ın karşı çıktığını bildirdi.

Szijjarto, sosyal medya paylaşımında, Rusya’ya karşı uygulanması planlanan enerji yaptırımlarını müzakere etmek bile istemediklerini kaydederek; “Şu anda Rus enerji kaynakları olmadan Macaristan’a petrol ve doğal gaz tedarikini sağlamak fiziksel olarak imkansız” dedi.

Ayrıca enerji yaptırımlarının Rusya’dan daha çok Avrupa’ya zarar verdiğini ifade etti. Bakan, “Bu yüzden yaptırımları sıkılaştırmak tamamen sağduyuya aykırı olur” şeklinde ifadede bulundu.

Budapeşte’nin Rusya’ya yönelik yaptırımların Ukrayna krizinin çözümüne katkı sağlamadığını düşündüğünü bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Macaristan ve Estonya’nın Ruslara Vize Yasağı Getirme Niyeti Yok

Rus vatandaşlarına olası bir vize yasağını da Estonyalı mevkidaşı ile görüştüğünü açıklayan Szijjarto, herhangi bir kısıtlama getirme niyetinde olmadıklarını paylaştı.

Görüşmede, Batı ittifakı arasında yer alan Almanya’nın vize yasağına karşı tutumundan bahsedildiğini açıkladı. Szijjarto, Reinsalu ile birlikte Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un konumuna sempati duyduklarını belirtti.

Macaristan, AB yaptırımlarının gündeme geldiği günden beri yaptırımların Rusya’dan ziyade Avrupa’ya zarar vereceğini savunmuş, Rus gazına daha fazla yaptırım uygulama kararlarına karşı çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.