Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Başbakanı Ruslara Yönelik Vize Yasağına Karşı!

Almanya Başbakanı Rusya'ya uygulanan yaptırımlar arasında yer alan, Rus vatandaşlara vize yasağı hakkında konuştu.
Almanya Başbakanı Ruslara Yönelik Vize Yasağına Karşı!
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya Batılı ülkeler tarafından birçok yaptırım uygulandı. Bu kapsamda Rus vatandaşlara Schengen vizesi verilmemesi gündeme geldi.

Konuyla ilgili Almanya Başbakanı Olaf Scholz’dan yorum geldi. Ukrayna’daki durumdan Rus halkının değil Rus liderlerin sorumlu olduğunu söyledi. Vize yasağı fikrinde zorlanacağını ekledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) daha önce Rusya’da birçok insanı ve Rus hükümetini destekleyen oligarkları etkileyen büyük ölçekli yaptırımlar uygulandığını hatırlattı. Yaptırımların masum insanlara karşı uygulanmaması gerektiğini vurguladı.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seiber, Scholz’un açıklamasının hemen öncesinde Ruslara Schengen vizesi yasağının AB’ye sunulduğunu açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrea Sasse ise bu konunun Ağustos ayı sonlarında bir AB Dışişleri Bakanları toplantısında tartışılabileceğini ekledi.

Zelenski’den Batılı Ülkelere Çağrı

Vize yasağına yönelik açıklamaların öncesinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Batı ülkelerine çağrıda bulundu. Rusya’yı durdurmak için Rus vatandaşlarına ambargo uygulayarak ülkelere girişinin yasaklanması gerektiğini vurguladı.

Zelenski’nin bu duyurusunun ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova, AB ülkelerine Rus vatandaşların girişinin yasaklanmasının çok çirkin olduğunu belirtti. Estonya ve Finlandiya Başbakanları Rus turistlere vize verilmesine karşı çıktı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise çok kısa bir süre önce Schengen vizesinin yasaklanması durumunda Rusya’nın yanıtının olumsuz olacağını belirtti. Batı’yı sağduyulu olmaya davet etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu