Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Macaristan: Yaptırımlar AB’ye Rusya’dan Daha Çok Zarar Veriyor

Macaristan, AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına bir kez daha karşı çıkarken, olası sonuçlarına değinildi. Detaylar şöyle;
Macaristan: Yaptırımlar AB’ye Rusya’dan Daha Çok Zarar Veriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırım konusunda tek vücut olurken, bu kararlara katılmayan ülkeler de var.

Macaristan özellikle enerji ambargosu önerisine en baştan beri karşı çıkıyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın basın şefi Bertalan Havasi, AB yaptırımları hakkında konuştu.

Başbakan Orban’ın AB’ye zarar veren ve Avrupalı ailelerin refahını engelleyen Rus karşıtı yaptırımları desteklemeyeceğini söylediğini aktardı. Havasi’nin ilettiği bilgiye göre Macaristan hükümeti, Rus yaptırımlarının sonuçları karşısında AB’yi korumak için elinden geleni yapıyor.

Başbakan Orban’ın yolladığı mektupta; yaptırımların AB’ye Rusya’dan daha fazla zarar verdiğini, bu konuda fikir birliğine varmanın giderek zorlaştığını söylediği belirtildi.

Orban, Macaristan’ın, sağduyuya aykırı, Macar ve Avrupalı ailelerin yoksullaşmasına yol açacak önerileri reddetme hakkını saklı tuttuğunu dile getirdi. Buna ilaveten hükümetin Moskova Patriği ve Tüm Rusya Kirill de dahil olmak üzere dini liderlere yönelik yaptırımları da reddedeceğinin de altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Macaristan AB Üyelerinden Farklı Olarak Rus Yaptırımlarını Eleştiriyor

Birçok AB ülkesi Rusya’ya sert kısıtlamalar uygulayarak, savaş finansmanını kesmeye çalışıyor. Ancak Macaristan, bu yaptırımların aslında daha çok AB halkına zarar vereceğini düşünüyor.

AB’nin altıncı yaptırım paketinde yer alan Rus petrolüne yasak koyulması ise tansiyonun iyice yükselmesine yol açtı.

Başbakan Orban, Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasına yönelik teklifi desteklemeyeceklerini, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından duyurulan bu kararla kırmızı çizgiyi aştıklarını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın