Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Savaş Etkisi: Ekonomi İlk Çeyrekte Durdu!

ABD’nin ardından Fransa ekonomisinde de büyüme beklenmedik şekilde gerçekleşti. Savaşın tam etkilerinin hissedilmediği çeyrekteki durum haberde;
Fransa’da Savaş Etkisi: Ekonomi İlk Çeyrekte Durdu!
HABER GİRİŞ

Dünya ekonomileri 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerini açıklamaya başladı. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin ilk üç aya ilişkin büyüme verisi, beklenmedik şekilde negatif bölgede gerçekleşirken bu durum endişeleri artırdı.

Bugün Fransa’nın büyümesi de mevcut endişelerin üzerine eklendi. Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden Fransa ilk çeyrekte hiç büyümedi.

Fransa Ekonomisi İlk Çeyrekte Durdu!

Fransa Ekonomi Durdu
KAYNAK: INSEE

Fransa ekonomisinde büyüme yılın ilk çeyreğinde savaşın gölgesinde kaldı. Ön tahmine göre Fransa’da gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ilk çeyrekte yüzde 0,3’lük büyümeye ilişkin piyasa tahminlerine kıyasla büyümedi.

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) raporuna göre rakam önceki çeyreğin yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 0,8’lik artış tahmininin üzerine geldi. Yıllık bazda ise GSYİH, 4. çeyrekte yukarı yönlü revize edilen yüzde 5,5’in ardından yüzde 5,3 oranında arttı.

İlk çeyrekte ekonomide büyüme olmamasını yönlendiren faktörler arasında hanehalkı tüketimi başı çekti. Çünkü tüketim, savaş kaynaklı artan enerji maliyetleri ve çatışmayla kötüleşen tedarik zinciri nedeniyle yüzde 1,3 oranında düştü.

GCM Yatırım Banner

Otel ve restoran hizmetlerinde tüketim yüzde 5,3’le önemli ölçüde düşerken benzer şekilde, özellikle giyim ve tekstil için mal alımlarında sert azalma oldu. Ulaşım hizmetlerinde ve hane halklarına hizmetlerde tüketim de yavaşladı. Ayrıca sabit yatırım önceki çeyreğe göre yavaşlarken net ticaret ekonomiye çok az katkıda bulundu.

Daha Fazla Stagnasyon Yolda!

ING Ekonomisti Charlotte de Montpellier, Fransız GSYİH’sine ilişkin değerlendirmesinde rakamların genel anlamda beklenenden kötü olduğunu söyledi.

2021’de ekonominin tahminlerden daha dinamik bir performans sergilerken, 2022’ye beklenenden daha önemli bir yavaşlama ile başladığını belirtti. “Bu yavaşlama gelecek için iyiye işaret değil” diyen ekonomist, önümüzdeki çeyreklerde daha fazla durgunluğun geleceğini söyleyerek şöyle dedi:

“Önümüzdeki birkaç çeyrek için zayıf bir büyüme durumu bekliyoruz. İkinci çeyreğin muhtemelen bir önceki çeyreğe göre yüzde 0’a yakın olması ve yılın ikinci bölümünün çeyreklik büyüme oranlarının yüzde 0,4 civarında olacağını tahmin ediyoruz. Sonucunda Fransız ekonomisinin bir bütün olarak yıl için yüzde 2,7 ile zayıf bir büyüme kaydetmesi bekleniyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.