Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisinde Beklenmedik Çöküş Endişeleri Artırdı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkileri tüm dünyada hissedilirken ABD ekonomisinde beklenmedik düşüş gerçekleşti. İşte açıklanan çarpıcı rakamlar;
ABD Ekonomisinde Beklenmedik Çöküş Endişeleri Artırdı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisinden gelen son veriler ABD’de resesyon beklentilerini güçlendirdi. ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından açıklanan rapor, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) 2022’nin ilk üç ayında yüzde 1,4 daraldığını gösterdi. Beklenti yüzde 1,1 büyümeye işaret ediyordu.

Olumsuz yönde sürpriz yapan ABD GSYİH okuması, böylece pandeminin tüm ekonomileri alt üst ettiği 2020 yılından bu yana ilk kez daraldı. Önceki çeyrekte ise ABD ekonomisi yüzde 6,9 büyüme kaydetmişti.

ABD Ekonomisi Pandemideki Yüzde 31,2’lik Çöküşten Sonra İlk Kez Daraldı

2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 31,2 ile tarihin en kötü düşüşünü yaşayan Amerikan ekonomisi, o dönemden sonra ilk kez daraldı. Üstelik beklentiler büyüme yönündeydi.

Açıklanan ön tahmine göre GSYİH’deki düşüş, özel envanter yatırımı, ihracat, federal hükümet harcamaları ile eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki düşüşleri yansıttı.

Cari dolar GSYİH, ilk çeyrekte yıllık yüzde 6,5 veya 379,9 milyar dolar artarak 24,38 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Dördüncü çeyrekte GSYİH yüzde 14,5 veya 800,5 milyar dolar artmıştı.

GCM Yatırım Banner

Gayri safi yurtiçi alımlar için fiyat endeksi dördüncü çeyrekteki yüzde 7,0’lik artışa kıyasla ilk çeyrekte yüzde 7,8 arttı. PCE fiyat endeksi yüzde 7 artarken gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, PCE fiyat endeksi yüzde 5,2 oranında artış kaydetti.

Durgunluk Beklentileri Artıyor

İlk çeyrek daralmasından önce bile ABD ekonomisinde durgunluk beklenirken bugünkü rakamlar endişeleri artırdı.

Alman Deutsche Bank ABD ekonomisinde resesyon öngören ilk büyük banka olurken birçok uzman FED’in agresif politika sıkılaşmasının mali kriz yaratabileceği konusunda uyardı.

Bugünkü rapor ekonomiyi bekleyen daha fazla sorun olduğunu ve durgunluk uyarılarının artabileceğine işaret etti. Nitekim Fed için tercih edilen bir enflasyon göstergesi olan olan gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi kurumun yüzde 2’lik enflasyon hedefinin oldukça üzerinde gelerek ilk çeyrekte yüzde 5,2 arttı.

Mart’ta yeni rekor seviyeye çıkan enflasyonla mücadele etmek amacıyla FED, büyümeyi daha da yavaşlatmayı amaçlayan bir dizi faiz artırımı yapmayı planlıyor.

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, bugünkü rakamların ardından yaptığı açıklamada FED’in karşı karşıya olduğu zorluğu vurguladı. Negatif büyüme oranıyla ABD GSYİH’sinde büyük bir karmaşaya işaret eden ekonomist, “açık olan şey, Fed için zaten zor olan politika görünümü için bir başka karmaşa” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.