Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Türkiye Varlık Fonu için Not Revizesi

Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye Varlık Fonu’nun kredi notunu yukarı yönlü revize etti. Detaylar şöyle…
Fitch’ten Türkiye Varlık Fonu için Not Revizesi
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Türkiye Varlık Fonu’na ilişkin yeni bir değerlendirme paylaşıldı. Kurumdan yapılan açıklamada, Türkiye Varlık Fonu’nun uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun “B”den ‘B+’ya yükseltildiği, not görünümünün “pozitif” olarak belirlendiği ifade edildi.

Fitch Ratings, son kararın, 8 Mart’ta Türkiye’nin kredi notunun yükseltilmesinin devamı niteliğinde olduğuna dikkat çekti. Raporda, Türk hükümetinin TVF’ye vereceği olağanüstü desteğin, ihtiyaç halinde ‘neredeyse kesin’ olduğu kaydedildi. Bu, Fitch’in GRE kriterleri kapsamında (maksimum 60 üzerinden) 55’lik bir destek puanını yansıtıyor.

Fitch, TVF’yi, hükümetin stratejisi operasyonları ve mali faaliyetleri üzerindeki tam mülkiyeti ve çok güçlü kontrolü ile desteklenen, Türkiye’nin politika odaklı kilit stratejik uzun vadeli yatırım kolu olarak gördüğünü belirtti.

Derecelendirme kuruluşunun bu kararı TCMB’nin geçen haftaki sürpriz faiz artırımını takip ediyor. Merkez Bankası sürpriz bir şekilde 500 baz puanlık sıkılaşmaya gitti ve politika faizini yüzde 50 seviyesine taşıdı. Tahminler oranların sabit bırakılacağı yönündeydi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.