Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings Türkiye’de Enflasyon ve Büyüme için İyimser Değil

Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi için değerlendirmede bulunurken Eylül'de yüzde 85'e yaklaşan enflasyonun hızla gerilemeyeceğini öngördü.
Fitch Ratings Türkiye’de Enflasyon ve Büyüme için İyimser Değil
HABER GİRİŞ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, bugün düzenlenen webinarda Türkiye ekonomisine ilişkin tahminleriyle dikkat çekti. Önde gelen ajans, enflasyon ve büyümeye yönelik iyimser değerlendirmelerde bulunmadı. Eylül’de yüzde 83,45 olan enflasyonun hızlı bir şekilde gerilemeyeceğini öngören Fitch, bunun yanında büyümenin yavaşlayacağını belirtti.

Türkiye’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ikinci çeyrekte yüzde 7,6 büyüme ile beklentilerin üzerinde gelmişti.

Fitch, geçen ay küresel ekonomiye ilişkin beklentilerini aşağı yönlü revize ederken Türkiye için büyüme tahminini ise yüzde 4,5’ten yüzde 5,2’ye çıkarmıştı. Dünya çapında birçok ekonomi için beklentiler düşürülürken Fitch, Türkiye’de büyüme için olumlu revizyonda bulunmuştu.

OECD ise geçen ay yayımladığı görünüm raporunda Fitch’e kıyasla daha iyimser şekilde Türkiye için büyüme tahminini yüzde 5,4’e yükseltti.

Bugünkü Fitch webinarından alınan bilgiler, enflasyon ve büyümenin yanında Türkiye’de kredi büyümesinin makro ihtiyati önlemlerin alınması nedeniyle muhtemelen zayıflayacağına işaret etti.

Webinar konuşmacılarından Fitch’in Kıdemli Direktörü Lindsey Liddell, Türk bankaların varlık kalitesi riskinin yüksek kalmaya devam ettiğini söyledi. Bu noktada, makro ekonomik belirsizlik, sektörel yoğunlaşma, vade yapısı ve yüksek döviz cinsi kredilere atıfta bulundu. Bankaların kârlılık görünümünün kötüleşmeye devam edeceğini ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.