Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD Türkiye Büyüme Tahminini Yüzde 5’in Üzerine Çıkardı

OECD, bugün yayımladığı Geçici Ekonomik Görünüm raporunda küresel yavaşlama konusunda uyardı. Türkiye’nin büyüme tahminini ise yükseltti.
OECD Türkiye Büyüme Tahminini Yüzde 5’in Üzerine Çıkardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel ekonomi, enflasyonist baskılar, agresif para politikaları ve savaşın getirdiği belirsizliklerle sarsılırken büyüme için son karamsar yorum, OECD’den geldi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) bugün yayımladığı raporda, geniş kapsamlı küresel ekonomik yavaşlama konusunda uyardı.

OECD’ye göre Rusya’nın büyümeyi aşağı çeken ve dünya çapında enflasyon üzerinde yukarı yönlü ek baskı yaratan Ukrayna’daki saldırganlık savaşının ardından küresel
ekonomi ivme kaybetti.

Küresel ekonominin bu yıl yüzde 3’lük mütevazı büyüme kaydettikten sonra gelecek yıl sadece yüzde 2,2 oranında büyüyeceğini öngördü. Bunun 24 Şubat’ta başlayan savaştan önce öngörülen ekonomik büyüme hızının oldukça altında kaldığını aktardı. Aynı zamanda 2023’te önceden tahmin edilen küresel çıktıdan yaklaşık 2,8 trilyon dolarlık kayba işaret etti.

Türkiye için Büyüme Tahmini Yüzde 5,4’e Yükseltildi

Savaştan kaynaklanan enflasyon ve enerji arz şoku, OECD’nin dünya çapında önceki büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesine neden oldu. Ancak kuruluş ABD, Euro Bölgesi, Çin ve çoğu G20 ülkesinin aksine Türkiye için tahminini yukarı yönlü revize etti.

Önceki raporunda Türkiye’nin 2022’de yüzde 3,7 büyüyeceğini öngören kurum, tahminini yüzde 5,4’e yükseltti. 2023 içinse yüzde 3’te sabit bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Haziran raporunda kuruluş, Türkiye ekonomisi için 2022 yılı büyüme beklentisini yüzde 3,3’ten yüzde 3,7’ye çıkarmıştı. Gelecek yıl için tahminini ise yüzde 3,9’dan yüzde 3’e indirmişti.

Rapor, ikinci çeyreğe ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme rakamları öncesinde gelmişti. İlk çeyrekte yüzde 7,3 büyüyen Türkiye GSYİH, ikinci çeyrekte yüzde 7,6 büyüme kaydetti.

Dünyanın En Büyük Ekonomisi Dahil Birçoğu için Tahminler Düşürüldü

OECD Eylül Ekonomik Görünüm
KAYNAK: OECD

OECD, önemli aşağı yönlü risklerle birlikte ekonomik görünüm hakkında önemli belirsizliklerin altını çizdi. Büyük ekonomilerde daha fazla parasal sıkılaştırma beklentileri arasında uzun bir bastırılmış büyüme dönemine işaret etti.

Yıllık GSYİH büyümesinin 2023’te ABD’de yüzde 0,5 olacağını öngördü. Bu yıl içinse yüzde 1,5 büyüme tahmininde bulundu.

Euro Bölgesi için büyümenin bu yıl yüzde 3,1 olması, gelecek yıl yüzde 0,3’e yavaşlaması ve kış aylarında birçok Avrupa ekonomisinde daha derin düşüş risklerinin olması bekleniyor. Çin’deki büyümenin de darbe aldığını belirten örgüte göre 2022’de GSYİH artışı yüzde 3,2 olacak.

2020 pandemisi dışında rakam, 1970’lerden bu yana Çin’deki en düşük büyüme oranını işaretleyecek. Almanya ekonomisi için 2023 tahmini 2,4 yüzde puan aşağı çekildi ve yüzde 0,7 küçülme olarak değiştirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın