Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya Başbakanı: Rusya’ya Boyun Eğmeyeceğiz!

Rusya ile Avrupa arasında enerji krizi tırmanmaya devam ederken Putin'in son açıklamalarından sonra Finlandiya Başbakanı Marin sert çıktı.
Finlandiya Başbakanı: Rusya’ya Boyun Eğmeyeceğiz!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen günlerde Rusya’nın enerji ihracatına sınır getirilmesi durumunda Avrupa’nın soğuk aylarda donmasına izin vermeye hazır olduğunu söyledi. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ise bugün Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu’nda konuya yönelik açıklama yaptı.

Başbakan Marin, Rusya’nın meydan okuyabileceğini, şantaj yapabileceğini ve tehdit edebileceğini söyledi. Fakat bunlara boyun eğmeyeceklerini dile getirdi.

“AB Rusya’nın Şantajlarından Sağ Çıkacak”

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’nın şantajlarından ve uzun kıştan sağ çıkacağını belirtti. Bloğun birliğini, kararlılığını ve cesaretini sürdürmeye devam edeceğini belirtti. Rusya’nın her zamankinden daha yalnız olduğunu ekledi.

Marin, AB’nin karşı karşıya olduğu zorlukları şu şekilde açıkladı: Ukrayna savaşı, enerji krizi, yüksek enflasyon, ekonomide olası bir durgunluk, gergin kamu maliyesi, doğal afetler, demokratik gerileme ve teknolojik yükseliş.

Başbakan, en karanlık anlarda bile umut olduğunu vurguladı. Rusya’nın enerji tedariki yoluyla yaptığı şantajda Ukrayna’ya verilen desteği ve Avrupa’nın birliğini bozmayı planladığının söyledi. Putin’in bunu başaramayacağını belirtti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

“Rusya Güvenimizi Kırdı”

Finlandiya Başbakanı Marin,“Rusya yaptığı savaşla ekonomisini ve geleceğini yok ediyor. Rusya güvenimizi kırdı. Savaş bugün bitse bile güvenimiz uzun süre geri gelmez.” ifadelerinde bulundu. Avrupa Birliği’nin Rus yakıtlarına olan yerleşik bağımlılığı nedeniyle ağır bir bedel ödediğini ve bunu geçmişte yapılan jeopolitik hatalardan dolayı olduğunu bildirdi.

AB’nin Rusya’ya daha sert yaptırımlar uygulaması gerektiğini aktardı. Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri öldürürken Rus turistlerin Avrupa’da özgürce seyahat etmesinin doğru olmadığını söyledi. Finlandiya daha öncelerde Rus turistlere yönelik adım atmıştı. Turistlerin sayısını mevcut miktarının yüzde 10’una indireceğini açıklamıştı.

AB’ye Üye Ülkeler Rus Turistlere Vize Yasağı Konusunda HemFikir Değil

AB’nin savaştan dolayı Rusya’ya olan tepkilerin arasında Rus turistlere vize yasağı konusu vardı. AB üye ülkeleri bu konuda bir türlü anlaşamaya varamadı. Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, “Umarım Rusya’dan Avrupa’ya turist akışını önemli ölçüde sınırlandıracak ortak bir çözüm üzerinde anlaşabileceğiz.” İfadelerinde bulundu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz vize yasağı konusunda zorlanacağını söyledi. Yaptırımların masum insanlara karşı uygulanmaması gerektiğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.