Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Finlandiya’dan Ruslara Vize Kısıtlaması Kararı!

Finlandiya, Avrupa'nın çeşitli ülkelerine akın eden Rus turistler için vize kısıtlaması getirme kararı aldı. Detaylar haberde;
Finlandiya’dan Ruslara Vize Kısıtlaması Kararı!
HABER GİRİŞ

Son dönemde Finlandiya ve diğer İskandinav ülkelerinin gündemlerinin ilk sıralarında yer alan Ruslara turist vizesi verilme yasağının getirilmesi konusunda yeni bir gelişme yaşandı.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Salı günü yaptığı açıklamada, ülkenin Ruslara verilen vize sayısını 1 Eylül’den itibaren mevcut miktarın yüzde 10’una indireceğini söyledi.

Finlandiya şu sıralar Rusya’dan her gün yaklaşık olarak 1.000 vize başvurusu alıyor. Bu kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte gelecekte bu sayı 100-200’lere düşecek.

Haavisto kararın, Rus turistlerin Finlandiya’yı ve Helsinki-Vantaa havaalanını Avrupa tatil destinasyonlarına açılan bir kapı olarak kullanmaya başlamasının ardından geldiğini söyledi. Ülkede bir ay önce pandemi ile ilgili sınır kısıtlamalarının kaldırılmasından sonra bu konudaki yoğunluk iyice tavan yapmıştı.

Haavisto, Finlandiya ve Baltık ülkelerinin birlikte Avrupa Birliği’nin Rusya Federasyonu ile gerçekleştirdiği ve Rusların Avrupa Birliği içinde seyahat etmelerini kolaylaştıran vize kolaylaştırma anlaşmasına son vermesini önereceklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Marin: Ukraynalılar Öldürülürken Gezmelerini Doğru Bulmuyorum

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve Estonyalı mevkidaşı Kaja Kallas gibi bazı AB liderleri, Pazartesi günü AB çapında vize yasağı çağrısında bulunmuştu.

Marin düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rus vatandaşlarının savaşı başlatmasa da desteklediklerini belirterek “Rusya, Ukrayna’da insanları katlederken, Rus vatandaşlarının AB’ye, Schengen bölgesine turist olarak girip gezmelerini yanlış buluyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz vize yasağına itirazda bulunurken, Rusların rejimle aynı fikirde değillerse anavatanlarından kaçabilmeleri gerektiğini söylemiş ve savaşın Rus halkının değil, Putin’in savaşı olduğunun altını çizmişti.

Ulusal İnsani Vize Ayrıcalığı da Gündemde

Haavisto, Finlandiya’nın gazetecilik veya savunma gibi amaçlarla Avrupa’dan kaçması veya Avrupa’yı ziyaret etmesi gereken Ruslara verilebilecek bir ulusal insani vize oluşturmayı düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden birkaç gün sonra Finlandiya, bir dizi Batı ülkesine katılarak hava sahalarını Rus uçaklarına kapatıp Rusların Avrupa’ya seyahat etmesini zorlaştırdı.

Ülke ayrıca, bazı sanayi ürünlerinin ithalat ve ihracatını yasaklamak ve AB bankalarındaki bazı varlıkları dondurmak gibi AB’nin geri kalanıyla aynı yaptırımları Moskova’ya uyguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.