Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den Şok Açıklama: Avrupa’nın Donmasına İzin Veririm!

Putin, Avrupa’nın enerji konusundaki fiyat sınırlamalarına sert tepki gösterdi. Süreç nasıl ilerleyecek? Avrupa’nın ve Putin’in planı ne? İşte detaylar,
Putin’den Şok Açıklama: Avrupa’nın Donmasına İzin Veririm!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği Enerji Bakanları, hane halklarının ve işletmelerin kış öncesi gaz ve elektrik fiyatlarından korunmasına ilişkin acil bir görüşme için bir araya geldi. Son dönemde Avrupa için kış korkuları sürekli olarak gündemdeydi. Artan yaşam maliyetleri, enflasyon, resesyon endişeleri ve en çok da enerji konusundaki sorunlar nedeniyle gerginlik devam ediyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursulo von der Leyen, Cuma günkü toplantının temelini, Rus gazındaki fiyat sınırı üzerinden sürdürdü. Rus gazındaki fiyat sınırı kararı, Avrupa’nın gaz kullanımı için bazı sınırlamalar getirmeyi kapsıyor.

“Avrupa’nın Donmasına İzin Veririm”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, söz konusu görüşmelerle ilgili Rusya’nın enerji ihracatına sınır getirilmesi durumunda mevcut tedarik sözleşmelerini yırtmakla tehdit etti. Avrupa’nın soğuk aylarda donmasına izin vermeye hazır olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, yaptığı açıklamada, Batı’nın enerji fiyat sınırlamasının onları nasıl etkileyebileceğini anlamadıklarını söyledi.

Zaharova,” Batı anlamıyor. Rus enerji kaynakları için fiyat sınırı getirilmesi, kendi ayakları altında kaygan bir zemine yol açar.” dedi.

GCM Yatırım Banner

27 ülkeden oluşan blok, Kremlin’in Ukrayna’daki saldırısı üzerine birçok yaptırım uyguladı. Rusya da karşılık olarak gaz ihracatını azalttı ve en sonunda tamamen kesti.

Avrupa Birliği (AB) Enerji Komiseri Kadri Simson, verdiği demeçte, fiyat sınırını işaret ederek “Bu sadece fiyatlarla ilgili değil, aynı zamanda arz güvenliği açısından büyük bir meydan okuma.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.