Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Üyeleri Rus Turistlere Vize Yasağı Konusunda Anlaşamıyor!

Avrupa Birliği, Rus turistlere vize yasağı konusunda ikiye bölünürken, Kremlin teklifin mantıksız olduğunu söylüyor. Detaylar haberde;
AB Üyeleri Rus Turistlere Vize Yasağı Konusunda Anlaşamıyor!
HABER GİRİŞ

Ukrayna Lideri Volodimir Zelenski’nin tepkilerini artırması üzerine harekete geçen Avrupa Birliği (AB), Rus turistlere vize yasağı konusunu tartışmaya devam ediyor. Almanya ve Fransa’nın, AB’yi Ruslar için turist vizesi yasağına karşı uyarması ve bu durumun ters etki yaratabileceğini belirtmesiyle tartışma iyice alevlendi.

Üye ülke dışişleri bakanlarının söz konusu yasak için toplantı yapmaya hazırlandığı dönemde gerçekleşen bu çıkışın birlik içindeki bölünmeleri açığa çıkardığı belirtiliyor.

AB, Rus Turistlere Vize Yasağı Konusunda İkiye Bölündü!

Doğu ve İskandinav ülkeleri ise AB’ye seyahat etmenin bir hak değil bir ayrıcalık olduğunu savunuyor. Ülkelerinin Ukrayna’yı işgal ettiği bir dönemde Rusların Avrupa sahillerinde parti yapmalarına izin verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek böyle bir yasağı şiddetle destekliyorlar.

Kremlin önerilen yasağı “mantıksız” bulup sert bir şekilde eleştirirken, Paris ve Berlin yönetimleri ise hükümetlerinin eylemlerine karşı çıkabilecek ve Batı yanlısı sempati besleyebilecek sıradan Rusları cezalandırmaktan kaçınılması gerektiğini savunuyor.

Bir AB diplomatı, konuyla ilgili bölünmelerin artması nedeniyle Prag’daki iki günlük bakanlar toplantısında ortak bir karar almanın zor olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Diplomat, geçici bir uzlaşma olarak, bakanların prensipte bir vize kolaylaştırma anlaşmasının askıya alınması konusunda anlaşabileceklerini belirtti. Bunun da Rusların daha uzun bir prosedürle karşı karşıya kalması ve AB vizeleri için 35 yerine 80 euro ödemek zorunda kalması anlamına geleceğini söyledi.

Ancak bu, yasak yanlısı, özellikle de Rusya’ya sınırı olan ve bazıları bireysel olarak vize vermeyi durduran ülkeler için yeterli olmayabilir.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis konuya değindiği açıklamasında “Umarım Rusya’dan Avrupa’ya turist akışını önemli ölçüde sınırlandıracak ortak bir çözüm üzerinde anlaşabileceğiz. 27 AB ülkesinin tamamı bir anlaşmaya varamazsa, gelecekte Rus turist akışından en çok etkilenen ülkeler için bölgesel bir çözüm aranabilir” ifadelerini kullandı.

Rusya ile uzun bir kara sınırına sahip olan ve AB’ye giren Rus turistler için bir merkez olmak istemediğini söyleyen Finlandiya, Ruslara verdiği vize sayısını sert bir şekilde azaltmıştı. Estonya, Rus vatandaşlarına Estonya üzerinden aldıkları Schengen vizeleriyle ülkeye girişi yasakladıklarını duyurmuştu.

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise “Güney Avrupa’da Avrupa sahillerinde Rus erkeklerini görmeniz ve aynı zamanda 18-60 yaş arası Ukraynalı erkeklerin ülkelerini bile terk edemeyip özgürlükleri için savaşmak zorunda kalması beni çok tahrik ediyor” sözleriyle dikkat çekmişti.

Rus Yönetiminin Tepkisi Sertleşiyor!

Kremlin cephesine bakıldığında ise Rus vatandaşlara vize yasağına dair çıkışların sertleştiği ve AB’ye gözdağı verildiği görülüyor.

Dmitry Peskov, vize yasağı çağrılarını Batı’nın “Rus karşıtı gündemine” bir örnek olarak nitelendirirken “Maalesef adım adım hem Brüksel hem de bireysel Avrupa başkentleri mutlak bir mantıksızlık sergiliyor” ifadelerini kullandı. Ayrıca herhangi bir vize yasağının cevapsız kalmayacağını da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.