Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Harker Faiz İndirimi için Aceleci Değil

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ABD Merkez Bankası'nın faiz politikasının geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle...
FED Yetkilisi Harker Faiz İndirimi için Aceleci Değil
HABER GİRİŞ

Philadelphia Federal Rezerv Başkanı Patrick Harker, merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutma yönündeki son kararının doğru seçim olduğunu söyledi. Harker, FED’in para politikasında bir sonraki adımın ne olacağına karar vermeden önce agresif eylemlerinin değerlendirmesini yapma zamanının geldiğini belirtti.

Harker, son toplantı öncesinde herhangi bir artışa gerek olmadığını söyleyen ilk kişilerden biri olduğunu belirterek, mevcut politika ortamında kalmanın “ileriye dönük daha ölçülü ve eğitimli politika faizi kararları alınmasına olanak tanıyacağını söyledi.

Verilerin ne söylediğine bağlı olarak her iki yöne de gidebileceğini sözlerine ekledi. Harker, FED’in geçen hafta üst üste ikinci toplantı için gecelik faiz hedefini yüzde 5,25 ile yüzde 5,5 arasında sabit tutulmasının ardından konuştu.

Yetkililer daha fazla artış seçeneğini korudu ancak azalan enflasyon baskıları birçok yatırımcının FED’in işinin bittiğine inanmasına neden oldu. FED’in gelecek yıl faiz indirimine gidebileceği yönünde yaygın bir görüş hakim.

Harker konuşmasında piyasa katılımcılarını kendilerinin önüne geçmemeleri konusunda uyardı ve politika faiz oranındaki düşüşün kısa vadede gerçekleşmesinin muhtemel olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

FED’in enflasyonu düşürme misyonunu gerçekleştirmesine yardımcı olmak için faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması gerekeceğini belirtti.

Harker büyümenin yavaşlamasını beklerken, ekonominin resesyona gireceğini düşünmüyor. Enflasyonun gelecek yıl yüzde 3’e düşeceğine ve bundan sonra FED’in yüzde 2 hedefine döneceğine inanıyor.

İstihdam cephesinde Harker, Ekim ayında yüzde 3,9 olan işsizlik oranının gelecek yıl yüzde 4,5’e yükselmesini ve ardından yeniden yüzde 4’e dönmesini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.