Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilileri Faiz İndirimleri için Aceleci Değil

ABD’de enflasyonun Federal Rezerv’in hedefinin yükseğinde seyretmesi, yetkilileri temkinli açıklamalar yapmaya itiyor. Detaylar haberde…
FED Yetkilileri Faiz İndirimleri için Aceleci Değil
HABER GİRİŞ

Federal Reserve Guvernörü Christopher Waller, faiz indirimlerini desteklemeye istekli olmadan önce enflasyonun soğuduğuna dair daha fazla kanıt görülmesi gerektiğini söyledi. Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson ve Guvernör Lisa Cook da benzer değerlendirmelerde bulundu.

Merkez bankası yetkilisi, faiz oranlarının düşürülmesiyle ilgili olarak Ocak ayı için beklenenden yüksek enflasyon okumalarının, fiyatların nereye gittiği ve FED’in nasıl tepki vermesi gerektiği konusunda soruları gündeme getirdiğini söyledi.

Waller son enflasyon rakamlarının sadece bir tümsek olabileceğini ancak aynı zamanda geçen yıl kaydedilen kayda değer ilerlemenin durma noktasına gelebileceğine dair bir uyarı da olabileceğini belirtti. Enflasyonun FED’in yüze 2 hedefine düşeceği beklentisinde “ağırlıklı olarak yukarı yönlü riskler” gördüğünü sözlerine ekledi.

Waller, politikayı gevşetmeye başlarken sabırlı olma kararını olabileceğinden daha basit hale getirdiğini belirterek, “Ocak ayının hız tümseği mi yoksa çukur mu olduğuna karar verebilmem için en azından birkaç aylık enflasyon verilerini daha görmem gerekecek.” diye konuştu.

Waller, bu yıl para politikasını gevşetmeye başlamanın uygun olacağını düşündüğünü ancak, ancak politika gevşemesinin başlaması ve faiz indirimlerinin sayısının gelecek verilere bağlı olacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

FED Yetkilileri Beklemekten Yana

Günün erken saatlerinde FED Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, kesintilerin hızı konusunda kesin bir görüş belirtmedi ve yalnızca kendisinin bir zaman çizelgesi sunmadan bu yılın ilerleyen dönemlerinde gevşeme beklediğini söyledi.

Vali Lisa Cook da konuştu ve FED’in ekonomiyi sarsmadan enflasyonu düşürme çabalarında kaydettiği ilerlemeye dikkat çekti. Cook, bu yıl da faiz indirimi yapmayı beklese de, hareket etmeden önce enflasyonun yüzde 2′ye doğru sürdürülebilir bir yolda olduğuna dair daha fazla güven duymak istediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın