Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Waller: Faiz Kararı için Son Ekonomik Veriler Alan Sağlayacak

FED üyesi Christopher Waller, açıklanan son verilere işaret ederek, faiz kararı alırken alana sahip olduklarını söyledi.
FED/Waller: Faiz Kararı için Son Ekonomik Veriler Alan Sağlayacak
HABER GİRİŞ

Federal Rezerv yetkilisi Christopher Waller, son dönemdeki güçlü ekonomik verilerin merkez bankasına enflasyonu kontrol altına almak için ilave faiz artırımlarının gerekip gerekmediğine karar verirken biraz zaman kazandıracağını söyledi.

Waller değerlendirmesinde, “Geçen hafta elde ettiğimiz veriler açısından çok güzel bir haftaydı ve önemli olan, bu verilerin dikkatli ilerlememize izin verip vermeyeceği” ifadelerini kullandı. Bu noktada bekleyip işlerin devam edip etmeyeceğini görebileceklerini sözlerine ekledi.

En büyük şeyin enflasyon olduğunu belirten Waller, “Arka arkaya iki iyi rapor aldık. Şimdi önemli olan bu düşük enflasyonun bir trend mi, yoksa sadece aykırı bir durum mu yoksa tesadüf mü olduğunu görmek.” diye konuştu.

Waller genel olarak faiz belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin daha şahin üyelerinden biri olarak kabul ediliyor. Oran artışlarının durup duramayacağı sorulduğunda Waller, bunun verilere bağlı olduğun ve enflasyondaki eğilimi görmeleri gerektiğini söyledi.

FED yetkilisi sözlerini, “Eğer bir artış daha yapmamız gerektiğini hissedersek, bir faiz artırımının daha ekonomiyi resesyona sürükleyeceğini düşünmüyorum. Faiz oranlarını bir kez daha artırsak bile iş piyasasına çok fazla zarar verme tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuz açık değil.” ifadeleri ile sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

Waller’in açıklamaları, geçen hafta açıklanan ABD tarım dışı istihdam verilerini takip ediyor. ABD’de tarım dışı istihdam Ağustos’ta 187 bin ile beklentiyi aştı. Piyasalar, Fed’in 19-20 Eylül toplantısında faiz artırımına gitmeme ihtimaline neredeyse kesin gözüyle bakıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.