Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Ağustos’ta Beklenti Üstü Geldi

Global piyasalar tarafından haftanın beklenen başlıca verisi ABD tarım dışı istihdam raporu açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
ABD’de Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Ağustos’ta Beklenti Üstü Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu hafta takip edilecek başlıca veri olan ABD tarım dışı istihdam raporu açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre Ağustos ayı için tarım dışı istihdam 187 bin olarak gerçekleşti. Beklenti tarım dışı istihdamın 170 bin olacağı yönündeydi.

İstihdam raporu ile birlikte işsizlik rakamları da açıklandı. ABD’de Ağustos ayında işsizlik yüzde 3,8 ile tahminleri aştı. Analistlerin beklentisi işsizliğin yüzde 3,5 seviyesiydi. Açıklanan veriler, Federal Rezerv’in bundan sonraki faiz politikasına dair atacağı adımlarda büyük öneme sahip.

FED geçen yıldan bu yana yaptığı faiz artırımları ile oranları yüzde 5,25-5,50’ye çıkararak 22 yılın en yüksek seviyesine taşıdı. Ağustos’ta işsiz sayısı 514.000 artışla 6,4 milyona yükseldi.

İşsizler arasında işini kaybedenlerin ve geçici işleri tamamlayanların sayısı Ağustos’ta 294.000 artarak 2,9 milyona çıktı ve Temmuz’daki 280.000’lik düşüşü telafi etti. Ağustos ayında yeni girenlerin sayısı 597.000’e yükseldi. Ağustos ayında işgücüne katılım oranı 0,2 puan artarak yüzde 62,8’e yükseldi.

Bu dönemde iş gücü dışında olup şu anda çalışmak isteyen kişi sayısı 5,4 milyon oldu ve önceki aya göre çok az değişiklik gerçekleşti. Tarım dışı istihdam verileri, ekonominin FED’in faiz artırımları karşısında dayanıklı kalmaya devam ettiğini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Buna ek olarak işe alımların zayıflamasına rağmen, yaygın işsizliğe yol açacak yakın bir durgunluk belirtisinin bulunmadığının en son göstergesi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın