Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Bostic, Faiz Oranlarının Yeterli Yükseklikte Olduğunu Söyledi

Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic, mevcut faiz oranlarının yeterli seviyede olduğunu savundu. Detaylar şöyle…
FED’den Bostic, Faiz Oranlarının Yeterli Yükseklikte Olduğunu Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic, ABD’de yeni bir faiz artırımına karşı çıktı ve para politikasının halihazırda enflasyonu makul bir süre içinde yüzde 2’ye geri getirecek kadar sıkı olduğunu söyledi.

Bostic konuşmasında, “Politikanın uygun şekilde kısıtlayıcı olduğunu düşünüyorum. Çok fazla sıkılaşma ve gereksiz ekonomik acı yaratma riskine girmemek için dikkatli ve sabırlı olmalı. Kısıtlayıcı politikanın ekonomiyi etkilemeye devam etmesine izin vermeliyiz.” ifadelerini kullandı. Bostic yine de bu söylemlerinin yakın zamanda politikanın gevşeyeceği anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

FED yetkililerinin, üç haftadan biraz daha kısa bir süre sonraki toplantılarında, politika faizini mevcut yüzde 5,25-5,5 aralığında bırakmaları bekleniyor.

Mali piyasalar, hâlâ çok yüksek enflasyon, beklenenden güçlü ekonomik büyüme ve son zamanlarda ölçülen düşük işsizlik göz önüne alındığında, FED’in yıl sonuna kadar 25 baz puanlık faiz artırımı yapacağı yönünde fiyatlama yapıyor.

Bostic, FED’de azınlıkta yer alıyor ve aşırı sıkılaştırma politikasına ve ekonomiye gereksiz yere zarar verilmesine karşı uyarıda bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

FED yetkilisi Mart 2022’den bu yana yaklaşık 5,25 puanlık faiz artışının, enflasyonun açık bir düşüş yoluna girmesine yardımcı olduğunu belirterek, tüketici fiyat enflasyonunun geçen yazki yüzde 9’luk zirveden Temmuz’da yüzde 3,2’ye düştüğünü hatırlattı.

Düşen kiraların henüz konut hizmetleri enflasyon verilerine yansıtılmadığı göz önüne alındığında, enflasyonun temel hızının “zaten hedefimize yakın olabileceğini söyledi. Bostic, iş gücü piyasasının soğuduğunu ve işverenlerin ödedikleri yüksek ücretlere ayak uydurmak için fiyatları artırmayı planlamadıklarını söyledi.

FED’in enflasyonu makul bir zaman diliminde yüzde 2 hedefine ulaşma yolunda ilerlediği netleşene kadar politikayı sıkı tutma konusunda kararlı kalması gerektiğini belirten Bostic, “Politikanın zaten bizi oraya götürecek kadar kısıtlayıcı olduğuna inanıyorum.” diye konuştu

FED yetkilileri 19-20 Eylül toplantılarının sonunda Bostic’in kaç meslektaşının bu görüşe katılabileceğini gösterecek yeni tahminler yayınlayacak. Geçen hafta FED Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole sempozyumunda, daha fazla faiz artışı yapabileceklerinin sinyalini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın