Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Başkanı Powell: Daha Fazla Faiz Artışına Hazırız

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole sempozyumundaki konuşmasında daha fazla faiz artışına hazır oldukları mesajını verdi. Detaylar...
FED Başkanı Powell: Daha Fazla Faiz Artışına Hazırız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasaların gözü bir süredir ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın, Wyoming’deki Jackson Hole sempozyumunda faiz görünümüne dair ipuçları sunmasının beklendiği önemli konuşmasına çevrilmişti.

Özellikle bazı FED yetkililerinin dün yapmış olduğu açıklamalarda gelecek dönem politikalara ilişkin birbirinden farklı görüşler bildirmesinin ardınan Powell’ın söylemleri merak konusu olmuştu. Ve Powell, ülkenin ekonomik görünümü üzerine gerçekleştirdiği konuşmasını tamamladı.

İşte Powell’ın açıklamalarından satır başları….

“Uygun Olması Halinde Daha Fazla Faiz Artışına Hazırız”

Yeniden faiz artışı yapıp yapmama kararı alma konusunda dikkatlice ilerleyeceklerini söyleyen Powell, şartların gerektirmesi halinde daha fazla faiz artışına hazır olduklarını belirtti.

“Önümüzdeki dönemde alınacak faiz kararı için gelen verilere bakarak hareket edeceğiz” diyen FED Başkanı, enflasyonu sürdürülebilir yüzde 2 hedefine ulaştırana dek faizleri kısıtlayıcı seviyede tutma niyetinde olduklarını yineledi.

GCM Yatırım Banner

“Enflasyon Hala Yüksek Seviyede”

Enflasyon verilerinin yüksek değerlerde sürmeye devam ettiğini belirten Powell, buna rağmen enflasyonla mücadeleki ilerleyişin memnuniyet verici olduğunu ancak FED olarak hala gidilecek uzun yolları olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Kurum olarak, ekonominin tahmin edildiği gibi soğumadığına dair işaretlere karşı dikkatli olduklarını belirtirken yüzde 2 enflasyon hedefinden sapmayacaklarının altını çizdi.

Konuşmasının devamında, ülke ekonomisinin manşet enflasyonunun 2022 yılı Haziran ayında yüzde 7 ile zirve yaptığını ve küresel eğilimlerle paralel bir gidişat sonucunda 2023 Temmuz dönemi itibarıyla yüzde 3,3 seviyesine gerilediğini kaydetti.

Devam eden yüksek enflasyon sürecinin başlangıçta çok güçlü talep ile pandemi nedeniyle kısıtlı arz arasındaki çarpışmadan kaynaklandığını söylerken Temmuz’da kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin yüzde 3,3, çekirdek enflasyonun ise yüzde 4,3 olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.