Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Piyasalar Powell’a Odaklanırken Hisseler Düşüyor

FED Başkanı Powell’ın Jackson Hole’de yapacağı konuşmaya odaklanan yatırımcılar, şahin mesaj beklerken hisse senetlerinde düşüş oldu.
Küresel Piyasalar Powell’a Odaklanırken Hisseler Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel yatırımcılar için bugün oldukça kritik olacak. Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’da yapacağı konuşmayı beklerken şahin tavır sergileyeceğine dair ihtimalin artması hisse senetlerine satış getirdi.

ABD tahvil getirileri 14 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyrederken, Amerikan dolar endeksi 104,25’e yükseldi. Asya ve ABD piyasalarında negatif dalgalı bir görünüm hakim.

Nikkei Endeksi Asya’daki Düşüşlere Öncülük Etti

MSCI’nın Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi (MIAP00000PUS) yüzde 1,2 oranında düşüş sergiledi. Japonya’nın Nikkei (N225) yüzde 2 oranında değer kaybederken en büyük düşüş burada oldu.

Japonya’da bugün açıklanan verilere göre Tokyo enflasyonu Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 2,9, çekirdek enflasyon yüzde 2,8 arttı.

Hong Kong’da Hang Seng (HIS) yüzde 1,1, Çin’de Shanghai yüzde 0,4, Avustralya’da S&P/ASX 200 endeksi yüzde 1 değer kaybetti.

City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson “Her şey Powell’a bağlı. Ancak Powell’ın güvercin bir ton kullanması için de gerçek bir neden yok ve bu, dolar parlarken hisse senetleri için haftanın kötü bir sonu anlamına gelebilir.” dedi.

ABD piyasalarında da Dow Jones endeksi dün kapanışı yüzde 1,08, S&P 500 yüzde 1,35, Nasdas yüzde 1,87 ve Nasdaq 100 endeksi yüzde 2,19 kayıpla tamamladı.

Bu arada Goldman Sachs stratejistleri, MSCI Japonya hariç Asya Pasifik Endeksi için fiyat hedefini düşürdü. Emlak piyasasındaki stresin Asya’nın geri kalanına yayılma ihtimaliyle “2023 bölgesel kazanç büyüme tahminimizi yüzde 0’dan -2’ye düşürdük.“ değerlendirmesi yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu