Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Üyesi Harker Faiz İndirimi için 2024’ü İşaret Etti

Philadelphia Federal Rezerv Bankası Başkanı Patrick Harker, FED'in faiz politikası ve enflasyonda son duruma dair konuştu. Ayrıntılar geliyor...
FED Üyesi Harker Faiz İndirimi için 2024’ü İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Philadelphia Federal Rezerv Bankası Başkanı Patrick Harker, son dönemdeki faiz politikası ve bundan sonrasına ilişkin konuştu. Harker, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yeniden artırması ihtimalinden şüphe duyduğunu söyledi.

Harker, “Şu anda muhtemelen yeterince şey yaptığımızı düşünüyorum” ve para politikasının kısıtlayıcı duruşuyla, bu yılın geri kalanında sabit kalmak ve bunun ekonomiyi nasıl etkilediğini görmek muhtemelen iyi bir fikir.” açıklamasında bulundu.

Harker, Kansas City FED’in Jackson Hole yıllık araştırma konferansının oturum aralarında, FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşması öncesinde değerlendirme yapan ilk FED yetkilisi oldu. Harker, gelecek yıl enflasyon düşerse, faiz indirimleri olabileceğini söyledi. Şuan için faiz indirimine ne zaman gidileceğine dair cevap vermenin güç olduğunu belirtti.

FED’in faiz oranlarını önümüzdeki birkaç yıl içinde enflasyonu salgın öncesi yüzde 2 civarındaki seviyelere düşürecek kadar yüksek artırdığına inandığını söyledi.

Harker, ekonominin yavaşladığına dair işaretler gördüğünü ve işsizlik oranının mevcut yüzde 3,6 seviyesinden gelecek yıl yüzde 4’ün üzerine çıkmasını beklediğini söyledi. ABD’nin resesyon yaşayıp yaşamayacağından emin olmadığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Harker: Faizler Bir Süre Yüksek Tutulmalı

Enflasyonun zamanla aşağı çekilmesi için tercihinin faizleri bir süre yüksek tutmak olduğunu belirten Harker, “Ben, kısıtlayıcı duruşun bir süre daha işlemesine izin verme taraftarıyım. Bu enflasyonu düşürmeli” diye konuştu.

FED yüksek enflasyonu söndürmek amacıyla kısa vadeli faiz oranını bir buçuk yıl önce neredeyse sıfırdan yüzde 5,5’e yükseltti. Temmuz ayındaki son toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı yapıldı. Yüksek borçlanma maliyetleri ile genellikle ekonomik büyümeyi baskılayarak enflasyonu yavaşlatması amaçlanır.

Bir sonraki toplantı Eylül ayında gerçekleştirilecek. CME FED Faiz Görüntüleme Aracı’ndaki son verilere göre oranların sabit bırakılması olasılığı yüzde 82 ile fiyatlanıyor. Daha önce yıl sonuna kadar bir faiz artırımı daha yapılabileceğinin sinyali verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.