Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Faiz İndirimlerinin Mart 2024’ten Önce Gerçekleştirmesi Beklenmiyor

Reuters’in ekonomistler ile düzenlediği son anket, Federal Rezerv’in gelecekteki faiz politikasına ışık tuttu. Detaylar haberde…
FED’in Faiz İndirimlerinin Mart 2024’ten Önce Gerçekleştirmesi Beklenmiyor
HABER GİRİŞ

Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlerin güçlü bir çoğunluğu, , ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmede sona geldiğini, ancak Mart 2024’e kadar oranların sabit tutulacağını söylüyor.

Dünyanın en büyük ekonomisinin neredeyse tüm olumsuz tahminlere meydan okuması ve işsizliğin 50 yılın en düşük seviyesinde olmasıyla birlikte, Eylül 2022’den bu yana ilk kez yüzde 50’nin altına düştü.

14-18 Ağustos tarihlerinde ankete katılan ekonomistlerin yüzde 90o, FED’in Eylül toplantısında federal fon oranını piyasa fiyatlandırmasıyla uyumlu olarak yüzde 5,25-5,50 aralığında tutacağını söyledi. Yaklaşık yüzde 80’lik bir çoğunluk bu yıl daha fazla oran artışı beklemiyor.

Bu, son açıklanan FED Temmuz ayı toplantı tutanakları ile çelişiyor. Geçen ay faizleri 25 baz puan artıran FED’in Başkanı Jerome Powell, Eylül toplantısında faiz artırımı mı yoksa ara mı verileceği konusundaki seçenekleri açık tuttu.

BMO Capital Markets kıdemli ekonomisti Sal Guatieri, “Başkan Powell, kararın büyüme ve enflasyonla ilgili yaklaşan verilere bağlı olacağını söylüyor ve bunların daha fazla faiz artırımını caydırmak için yeterli ılımlılık işaretleri göstereceğinden şüpheleniyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun hedefe geri dönmesi beklenen durgun patika göz önüne alındığında, mevcut hedef aralığı olan yüzde 5,25-5,50’yi düşürme hareketinin Haziran 2024’e kadar başlamasının pek olası görünmediğini söyledi.

FED’in tercih ettiği çekirdek enflasyon göstergesi, 2022’nin başlarında 11 faiz artırımının ardından yüzde 7,0’lik bir zirveden keskin bir şekilde düştü. Ancak ankete göre, en az 2025’e kadar yüzde 2 hedefine düşmesi beklenmiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.