Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisi Harker: Faiz Artırımlarının Sonu Gelmiş Olabilir

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, merkez bankasının mevcut faiz artırım döngüsünün sonunda olabileceğini belirtti. Detaylar şöyle...
FED Yetkilisi Harker: Faiz Artırımlarının Sonu Gelmiş Olabilir
HABER GİRİŞ

Philadelphia Federal Rezerv Başkanı Patrick Harker, FED’in mevcut faiz artırım döngüsünün sonunda olabileceğini belirtti. Faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde bu yıl bir seçmen olan merkez bankası yetkilisi, enflasyonla mücadelede kaydedilen ilerlemeye ve ekonomiye duyulan güvene dikkat çekti.

Harker konuşmasında, “Bugün ile Eylül ortası arasında herhangi bir endişe verici yeni veri olmazsa, sabırlı olabileceğimiz, faiz oranlarını sabit tutabileceğimiz ve para politikası önlemlerimizin işini yapmasına izin verebileceğimiz bir noktada olabileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Harker’in açıklamaları, FED’in faiz oranını Mart 2022’den bu yana yaptığı artırımlar ile yüzde 5,25-5,50′e çıkarmasının ardından geldi. Bu politika ile FED faizleri 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Harker: Faiz İndirimi Yakın Değil

Harker yakın zamanda faiz indirimi olmayacağını da söyledi. FED yetkilisi bir süre bu noktada durmak gerekebileceğine işaret ederek. “Pandemi bize asla asla dememeyi öğretti, ancak politika faizinin hemen düşürülmesi için olası bir durum öngörmüyorum.” diye konuştu.

Harker, enflasyonun kademeli olarak FED’in yüzde 2 hedefine doğru ilerleyeceğine, işsizliğin biraz artacağına ve ekonomik büyümenin şimdiye kadarki hızından biraz daha düşük olacağına olan güvenini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomik aktivitede ılımlı bir yavaşlamanın yavaş ama emin bir enflasyon düşüşü ile birlikte gitmesini beklediğini paylaşan Harker, “Başka bir deyişle, hepimizin umduğu yumuşak inişe giden uçuş yolunda olduğumuzu görüyorum ve bu geçmişte oldukça zor oldu.” ifadelerini kullandı.

Harker, ticari gayrimenkuller ve öğrenci kredisi ödemelerinin yeniden başlamasının ekonominin genelinde yaratacağı etki konusunda bazı endişelerini dile getirdi.

Enflasyon 40 yılı aşkın bir süredir en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra FED politikasına geçmek zorunda kaldı. Yetkililer ilk başta fiyat artışlarını geçici olarak nitelendirerek reddetse de, art arda dört üç çeyrek puanlık artışı içeren bir sıkılaştırma döngüsünü getirdiler.

Politika yapıcılar bundan sonrası için Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Temmuz ayı tüketici fiyat endeksini açıklayacağı Perşembe gününü bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın