Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Haziran Kararı için Beklentiler Enflasyonla Değişti!

Küresel piyasaların gözü FED kararında. Bu haftanın toplantısı için ekonomistlerin beklentileri ise sürpriz rakam gelebileceğini gösteriyor. Detaylar haberde;
FED Haziran Kararı için Beklentiler Enflasyonla Değişti!
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED), enflasyon rakamlarını baskılamak için faiz artırma politikasına gitti ve son toplantısında 50 baz puanlık artırım yaptı.

Federal Rezerv Yöneticisi Christopher Waller, Mayıs sonunda yaptığı bir açıklamada 50 baz puanlık faiz artırımlarını desteklediğini ve yılın geri kalanında faiz artışlarının devam edeceğini söylemişti.

Benzer şekilde FED Başkanı Jerome Powell da daha agresif faiz artırımının yapılabileceğine işaret etti.

FED için 75 Baz Puan Artırım Masada!

Bu açıklamalardan ve son sürpriz enflasyondan sonra piyasalar, yarın başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına odaklandı.

Ekonomistler ve iş insanları, gelecek üç toplantıdan faiz artışı kararının çıkmasını bekliyor. Barclays Plc ve Jefferies LLC’deki ekonomistlerin tahminleri ise 75 baz puanlık bir hareketin erken gelebileceği yönünde.

GCM Yatırım Banner

Ekim ayına kadar yapılacak toplantıların sonunda toplam 175 baz puanlık artış kararının çıkacağı tartışılıyor.

Jefferies International Limited Genel Müdürü Mohit Kumar, yüksek enflasyonun, oranın zirve yaptığı yönünde anlatıya darbe vurduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Fed perspektifinden soru, Haziran toplantısında 75 baz puanla daha da güçlü bir şekilde yanıt vermeleri gerekip gerekmediğidir.”

Faiz Artırımı Piyasalar İçin Rahatlatıcı Değil

FED’in yüksek enflasyon vurgusuyla uyguladığı kısıtlayıcı para politikası için Ekonomist Mohamed A. El-Erian’ın yorumu farklı oldu.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan El-Erian, Fed’in olası bir faiz artırımının piyasalar için rahatlatıcı olmadığını söyledi.

Geçen haftanın olumsuz yönde sürpriz yapan enflasyon verilerini anımsattı. Cuma günü açıklanan Mayıs enflasyonu yüzde 8,6’ya yükselerek piyasa beklentilerini aşmıştı.

Önde gelen ekonomist de Mayıs enflasyonuna vurgu yaptı. Bunun 50 baz puanlık bir artırımı garantilerken 75 baz puanlık söylemleri güçlendirdiğini ve resesyon endişelerini artırdığını dile getirdi.

Fed, yüksek enflasyon nedeniyle 16 Mart’taki toplantıda 2018’den beri ilk kez faiz artırma kararı aldı. Mart ayında 25 baz puan, Mayıs ayında ise 50 baz puanlık faiz artırımları yapan banka, en son 1994 yılında 75 baz puanlık faiz artışına gitmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.