Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Powell: Enflasyon Düşene Kadar Faiz Artırımına Devam Edeceğiz

Enflasyon konusunda açıklama yapan FED Başkanı, düştüğünü görene kadar faizlerin artırılacağını, gerekirse daha agresif adım atılacağını söyledi.
Powell: Enflasyon Düşene Kadar Faiz Artırımına Devam Edeceğiz
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, enflasyon ve ekonomi konusunda açıklamalarda bulundu. “FED’in enflasyonu düşürmeye odaklanmasının zamanı geldiğinin farkındayız.” diyen Powell, enflasyonda ciddi bir düşüş görmeleri gerektiğini dile getirdi.

Bu amaç doğrultusunda faiz oranlarını uygun olduğu şekilde artırdıklarına dikkat çekti. Bir sonraki toplantı için ise bir kez daha 50 baz puanlık faiz artışını işaret eti.

“Enflasyonun düştüğünü görmek için bir süre izlememiz gerekiyor. Eğer bu düşüşü görmezsek FED olarak daha agresif adımlar atabiliriz.” şeklinde konuşan Powell, olabildiğinde hızlı hareket etmeye çalıştıklarını söyledi.

Sözlerine “Enflasyonun düştüğünü görene kadar faiz artırımları yapmaya devam edeceğiz.” ifadesiyle devam eden FED Başkanı, ardından Rusya-Ukrayna savaşının etkileri hakkında konuştu.

Savaşın emtia fiyatlarının artmasına sebep olduğunu ve bunun ne kadar devam edeceğini bilmediklerini ifade etti. Aynı olumsuzluğun Çin’in tedarik zinciri aksaması için de geçerli olduğunu belirtti.

En efektif ve piyasayı en az mağduriyete uğratacak şekilde ilerlemeye çalıştıklarını fakat zorlu dönemlerin olabileceğini vurguladı. Faiz artırımları yaparak ilerlemeye ihtiyaç olduğunu söyleyen Powell, “Enflasyon baskılarının azaldığına ve enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemiz gerekiyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu