Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/George Pandemi Tasarrufu Vurgusuyla Yüksek Faize İşaret Etti

FED'den Esther George, tüketici talebi ve enflasyon vurgusuyla faizin daha yüksek seviyelere çıkarılması gerektiğini savundu. Öne çıkanlar haberde;
FED/George Pandemi Tasarrufu Vurgusuyla Yüksek Faize İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) gelecekteki sıkılaştırma planlarına ilişkin ipuçları sunabilecek son toplantı tutanaklarına odaklandı. Bu akşam yayımlanacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları öncesinde gelen açıklama faizde daha fazla artırıma işaret etti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Şili Merkez Bankası’nın ev sahipliğinde Santiago’da düzenlenen bir ekonomi konferansında yaptığı açıklamalarla gündeme geldi.

George, Pandemiden bu yana hanehalklarının hala elinde bulundurduğu yedek tasarruf miktarı göz önüne alındığında, tüketici talebini başarılı bir şekilde azaltmak ve yüksek enflasyonu düşürmek için FED’in faiz oranlarını daha yüksek bir seviyeye çıkarması ve daha uzun süre orada tutması gerekebileceğini söyledi.

FED, bu ayın başındaki toplantısında faizde 4. kez 75 baz puan artırım yaparak federal fon oranını son 14 yılın zirvesi olan yüzde 3,75 – 4,00 aralığına çıkardı. FED’in son altı toplantıdaki artırımları, 1970 ve 1980’lerde yapılan faiz artırımlarından sonra en hızlı faiz artırımı serisi olarak kayıtlara geçti.

George’un açıklamaları, söz konusu artırımların enflasyonla mücadele için halen yeterli olmadığını ortaya serdi. FED yetkilisi, pandemi tasarruflarına atıfla şöyle
konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Bu fazla tasarrufun ve dağılımın dinamikleri çıktı, enflasyon ve kesinlikle faiz oranları için görünümü şekillendiren kilit bir faktördür.”

Daha yüksek tasarrufun, tüketimde ihtiyati bir geri çekilmeyi azaltabileceğini savunan Esther George, “hane halklarını tasarruflarını harcamak yerine ellerinde tutmaya ikna etmek bir süre daha yüksek bir faiz oranı gerektirebilir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.