Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Mester: Faiz Artış Hızını Biraz Yavaşlatmak Mantıklı

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, verilere dair iyimser konuşurken, bir sonraki toplantı için daha az faiz artışı mesajı verdi.
FED/Mester: Faiz Artış Hızını Biraz Yavaşlatmak Mantıklı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, CNBC’ye verdiği röportajda faiz ve enflasyon konusuna dair beklentilerini paylaştı. Bankanın faiz artışlarında hız kesmeden önce, enflasyonda daha fazla ilerleme olduğuna ikna olması gerektiğini ifade etti.

Son açıklanan verilerin cesaret verici olduğunu söyleyen Mester, yüzde 2 hedefine ulaşmak için yapılacak çok iş olduğunu belirtti.

Enflasyon konusunda iyi gelişmeler olduğunu fakat en kısa zamanda fiyat istikrarına dönmek için daha fazla iyi haber görmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Kısıtlayıcı Bir Politika Duruşuna Gireceğimiz Bir Noktadayız

Kısıtlayıcı Bir Politika Duruşuna Gireceğimiz Bir Noktadayız“Kısıtlayıcı bir politika duruşuna gireceğimiz bir noktadayız.” diyen Mester, bu noktada faiz artış hızının biraz yavaşlatılmasının mantıklı olduğunu düşündüğünü söyledi. Bir sonraki toplantıda 75 baz puandan daha az bir artış yapılabileceğini ancak hangi hızla hareket edileceğine ekonominin karar vereceğini belirtti.

Para politikasını belirlerken çok dikkatli olmaları gerektiğini, bunun için de şu an makul bir noktada olduklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

ABD’de enflasyon Haziran’daki yüzde 9,1’lik zirve sonrası hız kesse de yüzde 7,7 ile hala yüzde 2 hedefinin çok uzağında bulunuyor.

Mester, FED’in enflasyonu ekonomiye zarar vermeden, acısız bir şekilde düşürmeye çalıştığını kaydetti. Ekonominin sağlığı için de uzun süren enflasyonun sonuçlarının hafife alınmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

FED Yetkilileri Enflasyonu Kontrol Alma Konusunda Umutlu

FED, dört toplantıda üst üste 75 baz puanlık faiz artışı yaptı. Birçok kişi bu agresif artışların ekonomiye zarar vereceği konusunda eleştiriler yapsa da FED Başkanı Jerome Powell, hedefe tam odak şeklinde yürüdüklerini ve sıkı duruşun devam edeceğini söylemişti.

Boston FED Başkanı Susan Collins, geçen hafta yaptığı açıklamada politika yapıcıların istihdama zarar vermeden enflasyonu durdurabileceklerine güvendiğini söyledi. Faiz oranlarını artırarak yeniden fiyat istikrarı sağlamayı hedeflediklerini ve yapılacak çok iş olduğunu belirtti.

St. Louis FED Başkanı James Bullard ise daha fazla faiz artışı yapılması gerektiğini ve enflasyonu kalıcı şekilde düşürmek için yeterince kısıtlayıcı seviyeye çıkarılması gerektiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.