Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed Yetkilisinden Sinyal Geldi, Faiz Artışı Devam Edecek mi?

FED’in agresif faiz artışına devam edip edilmeyeceği merak ediliyor. James Bullard konuyla ilgili açıklamalar yaptı. İşte detaylar;
Fed Yetkilisinden Sinyal Geldi, Faiz Artışı Devam Edecek mi?
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararları küresel piyasalar tarafından çok yakından takip ediliyor. FED’in sonraki süreçlerde faiz artırımı yapıp yapmayacağı tartışılırken St. Louis FED Başkanı James Bullard konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Kentucky’de etkinlikte konuşan Bullard kısıtlayıcı seviyeye ulaşmak için faiz artırımlarının devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bullard, politika faizinin henüz yeterince kısıtlayıcı seviyede olmadığını, daha fazla faiz artışının ihtiyaç olduğunu aktardı.

Kısıtlayıcı seviyelerin yüzde 5 ile 7 aralığında olabileceğine dair bazı grafikler paylaşsa da net bir oran söylemedi. FED’in şahin üyelerinden biri olan Başkan, daha önce de faiz artırımı yapılması gerektiği ile ilgili açıklamalar yapmıştı.

FED son dönemlerde 1980 yılından beri en sert para politikasını sergiliyor. 2 Kasım’da 4.kez 75 baz puanlık faiz artırımı kararı alınmıştı.

Aralık toplantısına ilişkin açık ifadeler kullanmadı. Uzmanlar enflasyonun tahminlerden düşük gelmesinin ardından faiz artış miktarının düşebileceğini savunuyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın