Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Faiz Kararını Açıklıyor, Piyasaların Gözü Bu Toplantıda

Piyasalar, Ocak ayı FED faiz kararını bekliyor. ABD Merkez Bankası faiz kararını ne zaman, saat kaçta açıklayacak? Beklenti ne yönde?
FED Faiz Kararını Açıklıyor, Piyasaların Gözü Bu Toplantıda
HABER GİRİŞ

Bugün küresel piyasaların odağında yer alacak en önemli konu ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı olacak. Dün başlayıp bugün sona erecek toplantı sonrasında alınan faiz kararı duyurulacak.

Banka, Aralık toplantısında faiz değişikliği yapmadı ve federal fon oranını yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bıraktı. Enflasyonun hafiflediği fakat yüksek kalmaya devam ettiği, devam eden süreçte politikaların belirlenmesinde, ekonomik göstergelerin dikkate alınacağı söylendi.

FED Başkanı Jerome Powell, karar sonrası yaptığı açıklamada gelecek dönemlere ilişkin patikanın belirsiz olduğunu, sıkılaşmanın etkilerinin henüz görülmediğini söyledi.

FED Faiz Kararı Saat Kaçta Açıklanacak?

FED faiz kararını 31 Ocak 2024 tarihinde, Türkiye saati ile 22.00’da açıklayacak. Hemen ardından saat 22.30’da Başkan Powell’ın basın açıklaması izlenecek. Piyasalar bu açıklamalardan faiz indiriminin ne zaman başlayacağına dair işaretler almaya çalışacak.

Powell, bir önceki toplantıda enflasyonun gerileme gösterdiğini ancak hala yüksek seyrettiğini, para politikasına verilere ve risklere göre yön vereceklerini söylemişti. Enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşmanın ise zaman alacağını belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

Piyasalar Yılın İlk Toplantısından Ne Bekliyor?

Piyasalar Yılın İlk Toplantısından Ne Bekliyor?
Kaynak: CME FedWatch Tool

Aralık toplantısında faiz değişikliği yapamayan FED’in, 2024 yılının ilk toplantısında da faizleri sabit bırakması bekleniyor. CME FED faiz izleme aracı yüzde 97,9 olasılıkla yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bırakılacağını işaret ediyor.

Faiz değişikliği yapılmayacağı kesin gibi olurken, asıl merak edilen konu faiz indirimine dair verilecek mesajlar olacak. Rabobank’tan Philip Marey, FED’in bugünkü toplantıda beklemede kalacağını, verilere bağlılığını ve dikkatli ilerleme planını vurgulayacağını söyledi. İlk faiz indiriminin Haziran ayında yapılacağını ve daha sonra her çeyrekte 25 baz puanlık faiz indirimi yapabileceğini aktardı.

FWD Bonds Başekonomisti Chris Rupkey politika yapıcıların faizleri indirmeden önce muhtemelen daha fazla veriye ihtiyaç duyabileceğini söyledi.

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding ise ilk faiz indiriminin Mayıs ayında yapılacağını fakat çekirdek kişisel tüketim harcamalarının daha fazla düşmesi durumunda ilk faiz indiriminin Mart ayında yapılabileceğini dile getirdi.

Cambridge Queens’ College’ın Başkanı Mohamed El-Erian, FED’in enflasyona karşı zafer ilan etmesi için henüz erken olduğunu, faiz indirimleri konusunda dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Haziran veya Temmuz toplantılarına kadar beklemesi gerektiğini vurguladı.

Goldman Sachs’in Baş Ekonomisti Jan Hatzius, faiz indirimleri için Mart ayını işaret ederek, FED’in ABD ekonomisinde yumuşak bir iniş gerçekleştirme yolunda ilerlediğini, Mart ayında faiz indirimi olasılığının Goldman’ın temel çizgisi olmaya devam ettiğini ve bunun tüketici fiyatlarının gidişatıyla tutarlı olacağını belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ise Haziran veya Temmuz ayından önce faiz indirimi beklemediğini açıklamıştı.

FED Öncesi Piyasalarda Son Durum

Küresel piyasaların odaklandığı kritik veri öncesinde ABD’de ana borsa endeksleri rekor kırdıktan sonra karışık kapattı. Asya-Pasifik piyasalarında Hong Kong dışındakilerde pozitif bir tablo izlendi.

  • Amerikan dolar endeksi (DXY) yüzde 0,18 artışla 103,59’da
  • Ons altın yüzde 0,11 düşüşle 2033 dolarda
  • Dolar/TL yüzde 0,07 artışla 30,37’de
  • Bitcoin yüzde 1,07 düşüşle 42.974 dolarda
  • ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirisi yüzde 1,01 düşüşle yüzde 4,01 seviyesinde seyrediyor.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.