Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Ekonomistleri FED’den Ne Bekliyor?

Goldman Sachs'in Baş Ekonomisti Jan Hatzius, Bloomberg Television'a verdiği röportajda, FED’in Mart ayında faiz indirimine başlamasının anlamlı olacağını söyledi.
Goldman Ekonomistleri FED’den Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz konusunda atacağı adımlara odaklanmaya devam ediyor. Gelen son verilerin ardından Mart ayında faiz indirimi beklentisi kayda değer oranda azaldı. Piyasanın Mart ayı için faiz indirim beklentisi yüzde 37’li seviyelere kadar indi.

Ancak Goldman Sachs’in Baş Ekonomisti Jan Hatzius, Mart ayında faiz indiriminin mantıklı olacağını söyledi. FED’in ABD ekonomisinde yumuşak bir iniş gerçekleştirme yolunda ilerlediğini ifade eden Hatzius, bunun kesin olmadığını fakat genel olarak gördüklerinin kendisini memnun ettiğini belirtti.

Mart ayında faiz indirimi olasılığının Goldman’ın temel çizgisi olmaya devam ettiğini ve bunun tüketici fiyatlarının gidişatıyla tutarlı olacağını dile getirdi.

İşten çıkarmaların çok düşük olduğunu, işgücünün çok sağlam olduğunu, FED’in bu noktada bir kesinti yapmayı düşünmediğini ve bundan sonra atacağı adımların, piyasaya verdiği sinyallerle tutarlı olacağını sözlerine ekledi.

Goldman Sachs Group, küresel ticaret stratejisi başkanı Joshua Schiffrin’e göre ise FED Mart ayından itibaren faiz oranlarını bu yıl toplam dört kez düşürecek ve enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşılacak.

GCM Yatırım Banner

Yılın ilk yarısında riskli varlıklar konusunda uyaran isim, “2024’ün ilk yarısı, dalgalı piyasalar ve dev trendlerin olmadığı son dört yıldan farklı bir yıl olacak. Merkez bankalarının gevşemesi hikayelere hakim olacak, ancak ne kadar fiyatlandırıldığı göz önüne alındığında bunun ticaretini yapmak zor olabilir” ifadesini kullandı.

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için çok iş olduğunu söyleyerek, faiz indirimi için erken olduğu yorumunu yaptı.

Fiyat istikrarını yeniden tesis etmek için herkesin elinden geleni yaptığını fakat henüz o noktaya gelmediklerini ve zafer ilan etmek için çok erken olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.