Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Yetkilisinden Faiz İndirimi Açıklaması: Henüz Erken

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, faiz politikasının geleceğine ilişkin konuştu. Ayrıntılar haberde...
FED Yetkilisinden Faiz İndirimi Açıklaması: Henüz Erken
HABER GİRİŞ

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, para politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Daly, enflasyonu FED’in yüzde 2 hedefine geri getirmek için yapılacak çok iş olduğunu hissettiğini ve faiz indirimi için henüz erken olduğunu söyledi.

Para politikasını ayarlayacak kadar kendine güvenebilmesi için enflasyonun düştüğüne dair daha fazla kanıta ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

Daly açıklamasında, “Fiyat istikrarını yeniden tesis etmeye ve bunu elbette elimizden geldiğince nazik bir şekilde yapmaya kararlıyız, ancak yapacak çok işimiz var. Henüz o noktaya gelmedik ve zafer ilan etmek için henüz çok erken.” ifadelerini kullandı.

FED yetkilileri bu ayın sonunda toplanacak. Piyasalar FED’in politika faizini mevcut yüzde 5,25-5,50 aralığında bırakmasını bekliyor. Finansal piyasalar yakın zamana kadar enflasyondaki beklenenden hızlı düşüş göz önüne alındığında FED’in Mart ayında faiz indirimine başlayacağını tahmin ediyordu.

Daly’nin sözleri, beklenenden güçlü perakende satışlar ve tüketici harcamalarındaki güçlenmenin devam ettiğine dair diğer işaretler nedeniyle beklentileri azalttı. Diğer Fed politika yapıcıları da veriler enflasyonun daha da düştüğünü gösterene kadar faiz indirimlerinin muhtemel olmadığını öne süren açıklamalarda bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Daly, politika faizini indirmek için enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye geri döndüğüne dair daha fazla kanıt görmeleri gerektiğini belirtti. İş gücü piyasasının sadece soğumaya değil, aynı zamanda bocalamaya başladığına dair ilk işaretlerin de kendisini faiz indirimlerine itebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.