Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

El-Erian FED’i Uyardı: Faiz İndirimleri için Beklenmeli

Cambridge Queens’ College’ın Başkanı Mohamed El-Erian, FED'in ekonomide yumuşak inişe dair henüz zafer ilan etmemesi gerektiğini söyledi.
El-Erian FED’i Uyardı: Faiz İndirimleri için Beklenmeli
HABER GİRİŞ

Cambridge Queens’ College’ın Başkanı Mohamed El-Erian, Federal Rezerv’in politikasına ve ABD ekonomisindeki son duruma dair açıklamalarda bulundu. El-Erian, tedarik zinciri sorunları ve tüketici baskısı gibi riskleri öne sürerek FED’in enflasyona karşı zafer ilan etmesi için henüz erken olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Dünyanın en büyük ekonomisi için 2023 yılının üçüncü ve dördüncü çeyrekleri dikkat çekici bir performans sergilerken, bazı riskler olduğunu belirtti.

El-Erian, yumuşak inişi bozabilecek üç spesifik riski tanımladı. Bunları küresel tedarik zinciri kesintileri ve nakliye gecikmeleri, tasarrufların azalması nedeniyle yerli tüketiciler üzerindeki baskının artması olarak sıraladı.

Enflasyonun düşmeye devam etmesi gerektiğini vurgulayna El-Erian, bunun düzenli bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda şüpheleri olduğunu söyledi. El-Erian, FED’in faiz indirimleri konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtirken, Haziran veya Temmuz toplantılarına kadar beklemesi gerektiğini vurguladı.

Son veriler, FED’in tercih ettiği temel enflasyon ölçüsünün yıllık yüzde 2,9’a düştüğünü, enflasyona göre düzeltilmiş aylık tüketici harcamalarının ise art arda iki ay boyunca yüzde 0,5 oranında artmaya devam ettiğini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

FED, Mart 2022’den itibaren faiz artırımlarına başladı ve oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. Gelecek hafta yapılacak yılın ilk toplantısında faiz oranlarının sabit bırakılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.