Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rabobank Tahmin Etti: FED Faiz İndirimlerine Ne Zaman Başlayacak?

Yatırım bankası Rabobank, Federal Rezerv’in faiz politikasının geleceğine ilişkin yeni bir değerlendirmede bulundu. Banka analistinin değerlendirmesi haberde...
Rabobank Tahmin Etti: FED Faiz İndirimlerine Ne Zaman Başlayacak?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar uzun zamandır Federal Rezerv’in sıkı faiz politikasından ne zaman vazgeçeceğine dair tahminleri takip ediyor. Son olarak Hollanda merkezli yatırım bankası Rabobank’tan Philip Marey, FED’in izleyeceği yola dair görüşlerini paylaştı.

Bu hafta piyasalar yarın FED tarafından açıklanacak yılın ilk faiz toplantısını takip edecek. Marey, FED’in yarın beklemede kalacağını, verilere bağlılığını ve dikkatli ilerleme planını vurgulayacağını belirtti.

Analist, Powell’ın basın toplantısındaki açıklamalarına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, ilk faiz indiriminin Haziran ayında yapılabileceğini söyledi. Haziran’dan sonra FED’in her çeyrekte 25 baz puanlık faiz indirimi yapabileceğini öne sürdü.

ABD’de geçen yılın son çeyreğinde görülen yüzde 3,3’lük büyümenin, ekonominin dirençli olduğunu kanıtladığını ve faiz artırımlarından ılımlı etkilendiğini gösterdiğini belirten Marey, kişisel tüketim harcamalarının 2023’ün ikinci yarısında sağlam bir performans sergilediğini söyledi.

Reel politika faizlerinin uzun süredir pozitif ve kısıtlayıcı olmadığını bu nedenle 2024 yılı boyunca ekonomik büyümede hala bir yavaşlama ve büyük ihtimalle sığ bir resesyon gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

FWD Bonds Başekonomisti Chris Rupkey ise Aralık ayındaki FED toplantısında faiz indirimlerinin tartışılmadığını ancak bu ayki toplantıda bunun gündeme gelebileceğini söyledi.

Çekirdek kişisel tüketim harcamalarındaki artış hızındaki gerilemeye dikkat çeken Rupkey, bu verinin gelecek aylarda düşmeye devam edeceğini ve bunun FED’e Mayıs ya da Haziran ayında faiz indirimi şansı vereceğini ifade etti. Yetkililerin faizleri indirmeden önce muhtemelen daha fazla veriye ihtiyaç duyabileceğini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.