Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’den Yılın Son Faiz Kararı Geldi! Hangi Mesajlar Verildi?

Bitcoin, altın, borsa ve diğer yatırım araçları üzerinde doğrudan etkiye sahip olan FED faiz kararı açıklandı. FED Başkanı Powell’ın açıklamaları neye işaret ediyor? İşte detaylar;
FED’den Yılın Son Faiz Kararı Geldi! Hangi Mesajlar Verildi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasaların merakla beklediği faiz kararı açıklandı. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) 13 Aralık’ta kritik kararını paylaştı. Banka, yapılan toplantı sonucunda politika faizini beklentilere paralel olarak değiştirmeyerek yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit bıraktı.

Kararın ardından yapılan açıklamada politika yapıcıların 2024’te zayıf gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) büyümesi beklediği belirtildi. Ülkedeki verilerin ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte güçlü şekilde yavaşladığını gösterdiği aktarıldı.

Devam eden süreçte politikaların belirlenmesinde, ekonomik göstergelerin dikkate alınacağı ifade edildi. FOMC üyelerinin birçoğu, 2024 yılı için üç faiz indirimi öngördü.  Açıklamada, enflasyonun hafiflediği fakat yüksek kalmaya devam ettiği bildirildi. Bu çerçevede enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli yaklaşıldığı vurgulandı.

Büyüme, Enflasyon, İşsizlik ve Federal Fon Oranı Beklentileri

FED, 2023 için büyüme tahminini yükseltirken 2024 için düşürdü. Bu yıl yüzde 2,1 olan beklenti yüzde 2,6’ya, gelecek yıl için ise yüzde 1,5’ten yüzde 1,4’e güncellendi.

2025 için büyüme beklentisi yüzde 1,8 seviyesinde sabit kalırken 2026 için tahmin yüzde 1,8’den yüzde 1,9’a çıktı.

GCM Yatırım Banner

Banka, PCE enflasyon beklentisini 2023 için yüzde 3,3’ten yüzde 2,8’e, 2024 için yüzde 2,5’ten yüzde 2,4’e, 2025 için yüzde 2,2’den yüzde 2,1’e güncellerken 2026 yılı uzun dönem beklentisini yüzde 2 olarak korudu. Çekirdek enflasyon beklentisi ise 2023 için yüzde 3,2’ye, 2024 için yüzde 2,4’e indi.

İşsizlik beklentileri 2023 için yüzde 3,8, gelecek yıl için yüzde 4,1 ve 2025 için yüzde 4,1 seviyesinde bırakıldı. 2026 ve uzun dönem için tahmin yüzde 4’ten yüzde 4,1’e yükseltildi.

FED, federal oranına yönelik 2023 için beklentisini yüzde 5,6’dan yüzde 5,4’e, 2024 için yüzde 5,1’den yüzde 4,6’ya, 2025 için yüzde 3,9’dan yüzde 3,6’ya düşürdü. 2026 için tahmin yüzde 2,9 seviyesinde tutuldu.

Powell’dan Açıklamalar

FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada geleceğe yönelik politika ile ilgili net mesajlar vermedi. Gelecek dönemlere ilişkin patikanın belirsiz olduğunu, sıkılaşmanın etkilerinin henüz görülmediğini belirtti.

Enflasyonun gerileme gösterdiğini ancak hala yüksek seyrettiğini vurgulayan Powell, para politikasına verilere ve risklere göre yön vereceklerini, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşmanın zaman alacağını paylaştı.

FED’in temkinli duruşunun devam edeceğini söyleyen FED Başkanı, gerekli olması durumunda daha fazla sıkılaştırma yapabileceklerini dile getirdi. Powell, enflasyon konusunda zafer ilan etmek için henüz erken olduğunu, ekonominin beklentilerin aksine hareket edebileceğini belirtti.

Sıkılaştırma döngüsü içerisinde politika faizi oranının muhtemelen zirvede veya zirveye çok yakın olduğunu düşündüklerini paylaştı.

Enflasyon Hangi Seviyede Gelmişti?

FED, uzun süredir yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için çabalıyor ve kararlarını bu doğrultuda alıyor. FED Başkanı Jerome Powell başta olmak üzere bankadan yetkililer her fırsatta enflasyon hedefine ulaşmak için gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceklerini vurguluyor.

Haftanın en kritik verilerinden biri olan ABD enflasyon verisi 12 Aralık’ta açıklanmıştı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Kasım’da enflasyon yıllık bazda yüzde 3,1 seviyesinde gerçekleşti. Enflasyon verisi, hedef olan yüzde 2 seviyesinden yüksekte kalmaya devam ediyor.

Powell, daha önce yaptığı açıklamalarda faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacakları konusunda yorum yapmak için çok erken olduğunu belirtmişti. Kasım toplantısının ardından Uluslararası Para Fonu’nun düzenlediği panelde konuşan Powell, gerektiğinde daha fazla sıkılaştırma yapmaktan çekinmeyeceklerini vurgulamıştı.

Piyasalar Ne Tepki Verdi?

13 Aralık saat 23.13 itibarıyla ons altın yüzde 1,7 artışla 2014 dolar seviyesine yükseldi. Öncü kripto para birimi Bitcoin ise yüzde 2,7 artışla 42 bin 689 dolar düzeyinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın